
14IN MACBOOK PRIVACY SCREEN - GOLD PRIVACY FILTER/SECURITY SHIELD
14IN MACBOOK PRIVACY SCREEN - GOLD PRIVACY FILTER/SECURITY SHIELD
Key Features
- Enhances secrecy of your data, surfing points of interest, and lessens the danger of any visual hacking or visual theft
- Features perfect compatibility with 14"
- LED display type support provides a higher number of pixels, thus improving resolution and the quality of the image
- Double Sided feature for maximum productivity with added dependability
- Privacy Screen Filter with macbook pro device support for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Prevent Visual Eavesdropping
The gold security filter is a convenient solution that features a quick shift to a mirror-like effect to protect confidential data from unwanted viewers while maintaining a clear view of 60 degrees (+/- 30 degrees from the center) for the user.
Double-Sided Filter
The security screen protector features a glossy gold side for maximum privacy and an anti-glare matte side for environments prone to glare. The matte side provides additional screen protection with a scratch- and fingerprint-resistant coating.
Hassle-free Installation
The filter is an exact fit design that will not interfere with top-mounted webcams, sensors around the display, or when closing the lid. Affix the privacy screen shield using the included transparent and residue-free adhesive strips.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort with this blue light-reducing privacy shield. It blocks 40% - 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 13.80" |
|---|---|
| Height | 9" |
| Features | Residue-free |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Orientation | Landscape |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 142MG-Privacy-Screen |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p>Apple - MacBook Pro 2021, MacBook Pro 2023 </p> |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Color | Gold |
|---|---|
| Device Supported | MacBook Pro |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Display Size Supported | 14" |
| Display Type Supported | LED |
| Manufacturer Part Number | 142MG-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | 14" MacBook Pro |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






