
14IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
14IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
- FLIP-OVER WITH TOUCH: Flip-Over mounting feature enables quickly flip-over the privacy filter to share contents without uninstalling the filter; Computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-over tabs, designed for use with bezel-less or slim bezel displays
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with 14-inch displays and 16:9 aspect ratio.
Prevent visual eavesdropping
This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Flip-Over and Touch
The feature enables you to quickly flip-over the privacy filter to share contents without uninstalling the filter. Your computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation
Install the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-over tabs. This unit is designed for use with bezel-less or slim bezel displays.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 14-inch laptop screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Depth | 7.64" |
|---|---|
| Width | 13.58" |
| Height | 39.37 mil |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 2 x Flip-Over Tabs</li><li> 1 x Lifting Tab</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Plastic Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Cardboard Insert</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Device Supported | Notebook |
Show all 20 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Screen Attachment | Flip |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Display Size Supported | 14" |
| Manufacturer Part Number | 14LT-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






