
1440VA 1050W 120V CLOUD UPS REMOTE 10X5-15R LCD 5-15P PLUG 2U
1440VA 1050W 120V CLOUD UPS REMOTE 10X5-15R LCD 5-15P PLUG 2U
Key Features
- Cloud-based dashboard allows 24/7 remote monitoring via browser or mobile app
- Cloud-connected UPS sets up in minutes to start protecting your devices
- Create account with two-factor authentication for an additional layer of security
- NFC technology allows easy configuration of network settings from your mobile device
- Add external battery module (sold separately) to extend runtime during power outages
- Restarts automatically when AC power is restored, even when battery level is low or absent
- 3-year limited warranty
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | 1440VA/1050W/120V Battery Backup for Small Network Servers and Network Workstations
The SMART1500LCDXNC line-interactive cloud-connected UPS system combines cloud connectivity, remote management and advanced protection features. Its flexible form factor is suitable for desktop or floor placement, under desks or workstations, mounted on a wall or installed in 2U of space in a 2-post or 4-post rack. It's recommended for home, office and retail use, as well as network closets in both local and remote locations.
Easy-to-Use Cloud-Enabled Remote Monitoring Powered by Brightlayer
Eaton's cloud-based remote monitoring app offers convenient setup, control and management of a single UPS or a larger deployment. Scan the QR code on the UPS to download the app to your mobile device. Receive alerts, push configurations, silence alarms or control load banks using a mobile app or web browser. Being able to monitor and access multiple UPS systems from a remote location helps reduce the number of site visits, saving you time and money. The unit's NFC (near-field communication) feature lets you configure network settings instantly from your mobile device.
Allows Time to Back Up Critical Files During a Blackout
During short blackouts, the SMART1500LCDXNC switches to battery power to keep connected equipment running. This allows you enough time to save data and complete a safe shutdown in case of a longer outage. Once AC power is restored, the SMART1500LCDXNC restarts automatically, regardless of battery charge level, saving you a costly site visit.
Add an Extended Battery Module (EBM) for Extra Runtime
Runtime can be significantly increased by connecting an optional extended battery module (BP24V15RT2U, sold separately). This helps the UPS sustain power through extended outages, which provides additional runtime for heavy or light loads. Only one EBM can be connected at a time.
NEMA 5-15R Outlets and Controllable Load Banks Protect Connected Components
Ten 5-15R outlets provide battery backup and surge protection for your computer, monitor, security camera, router, network switch, server and other electronic devices. Remote monitoring allows individual control of three switchable load banks that can be powered on/off or cycled remotely, saving you an expensive and time-consuming on-site visit.
Automatic Voltage Regulation (AVR) Corrects Low- and High-Voltage Conditions
AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts and overvoltage. The SMART1500LCDXNC can correct brownouts as low as 97V and overvoltage as high as 145V back to nominal 120V power continuously, all while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure.
Communications Ports
An RJ45 port for Ethernet connectivity enables use of the cloud-based remote monitoring application. A USB-C port provides direct connection to the command line interface (CLI) for configuration and identification of local network parameters.
Intuitive LCD, Home-Friendly Alarm and Diagnostic LEDs Keep You Informed 24/7
The easy-to-read LCD and two status LEDs allow at-a-glance local monitoring of UPS status, voltage, load level, battery level and other vital information. A solid green LED means the battery is charged, a flashing green indicates it is charging and a solid red indicates fault. The audible alarm indicates power outage, low-battery and fault conditions. It can be silenced via the LCD or the remote monitoring app, which will still respond to silenced alarms.
Tech Specs
| AVR | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Alarm | Power Failure |
| Depth | 11" |
| Phase | Single Phase |
| Width | 17.2" |
| Height | 3.4" |
| Display | LCD |
| Features | Audible Alarm |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 5 ft |
| Form Factor | Desktop/Tower/Rack |
Show all 63 specsShow fewer
| Rack Height | 2U |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | SMART1500LCDXNC 1440VA Desktop/Tower/Rack UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Energy Saving | Greater than 95% efficiency - GREEN UPS |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Current | 12 A |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | SMART1500LCDXNC |
| Transfer Time | 10 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SMART1500LCDXNC 1440VA Desktop/Tower/Rack UPS</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Mounting Hardware</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Computer |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Vietnam |
| DC System Voltage | 24 V DC |
| Efficiency Detail | 98.4% (AC Mode) |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Status Indicators | <p><strong>Front Panel LCD Display:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UPS status </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Input Voltage</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Output Voltage</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Estimated Runtime (minutes)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Output Load Percentage</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Output Load Wattage</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery Voltage</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Graphical 4-Bar Battery Charge level </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4 bar load Level </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UPS status AC Powered </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery operation</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Alarm muted (icon flashing)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Alarm disabled (icon steady on)</li></ul><p><strong>LED Indicators:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC operation</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery charging</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UPS fault</li></ul> |
| Surge Suppression | Yes |
| Load Capacity (VA) | 1440 VA |
| Network Management | Network Card |
| Input Voltage Range | 97 V AC - 145 V AC |
| Output Power Factor | 0.73 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 380 J |
| Thermal Dissipation | 16.80 W |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 1050 W |
| Weight (Approximate) | 26.50 lb |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | SMART1500LCDXNC |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CAN/CSA C22.2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NOM (Mexico)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL 1778</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC Part 15 Class B (USA)</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 9843 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Number of Load Management Outlets | 10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


SURGE PROTECTOR POWER STRIP 1-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 4FT CORD

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 2-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 6FT CORD

6-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R 1200 J 10FT 3M BRAIDED CORD BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.