14 OUTLET RACKMOUNT PDU W TVSS 3000J 1URM 15FT CORD
14 OUTLET RACKMOUNT PDU W TVSS 3000J 1URM 15FT CORD
Key Features
- 14 outlets / 15-ft. cord
- 3000 joule rating
- Adjustable rackmount hardware
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's DRS-1215 offers surge and noise suppression in a versatile all-metal multi-mount cabinet. Detachable mounting flanges are configurable for rackmount, wallmount and under-counter installation. Uses only 1 rack space (1U) when installed in any 19 inch EIA standard rack. Includes 14 outlets (6 front/8 rear), 15-ft. (4.57 m) AC power cord and guarded power switch to reduce the risk of accidental shutoff. Diagnostic LED indicates surge protection status.
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA 5-15P/Output: 14 NEMA5-15R (6 front & 8 rear)
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)
SUPPRESSION: AC: 140V RMS Clamping/3000 joules
FORMAT: Supports 19 in. rackmount (uses 1 rack space/1U), wallmount, under-counter and more
Features
- Versatile all-metal cabinet with detachable mounting flanges allows rackmount, wallmount, undercounter and other creative mounting options
- Uses one rack space (1U) in standard 19 inch rack ("zero U" mounting possible in many racks)
- 3000 joules AC surge suppression with EMI/RFI filtering
- 14 NEMA 5-15R output receptacles (6 front/8 rear)
- 15-ft. (4.57 m) AC cord with NEMA 5-15P straight-in plug connection
- Diagnostic LED confirms suppressor operation
- Lighted power switch confirms power on/off status
- Snap-in switch guard prevents accidental turn off
- 15 amp capacity with circuit breaker
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 17.5" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receptacles | 14 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | DRS-1215 14 Outlets 120V Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Ideal for protection of sensitive electronic equipment in 19 inch rackmount, wallmount and under-counter applications, such as internetworking equipment, PC systems, telecommunications, audio/video, security and sound reinforcement</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1800 VA |
| Circuit Breaker | Yes |
| Protection Type | Surge |
| Package Contents | <ul> <li>DRS-1215 14 Outlets 120V Surge Suppressor</li> <li>Warranty information</li> <li>Instruction manual</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Vietnam |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 3000 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Additional Information | <ul><li>Snap-in switch guard prevents accidental turn off</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 15 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DRS-1215 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1449 (Let through rating 330V)</li><li>cUL</li><li>IEEE 587 category A and B specifications</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.