
12X17IN LED LIGHT TRACING PAD USB 1050-55000 LUX CRI 72
12X17IN LED LIGHT TRACING PAD USB 1050-55000 LUX CRI 72
Key Features
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso CyberPad P2 12" x 17" LED Light Tracing Pad offers more working surface area than the CyberPad P1. It is ideal for users creating larger size artworks that need more space. It also has the flicker-free LED lighting technology ensuring even lighting across the board for eye protection. Just like the CyberPad P1, the CyberPad P2 has a wide range of applications. Medically, doctors can use it view large or small size x-ray fillms. Educationally, children and beginning artists can learn how to draw and trace.Professionally, architects and designers can create their work with precision with the built in rulers on the sides.
Tech Specs
| Width | 14.5" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 19" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | CyberPad |
| Product Name | CyberPad P2- 12" x 17" LED Light Tracing Pad |
| Product Type | Light Tracing Pad |
| Product Model | CyberPad P2 |
| Product Family | CyberPad |
| Product Material | Acrylic |
| Application/Usage | Education |
Show all 16 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Manufacturer Part Number | CYBERPAD P2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABLET from ADESSO INNOVATION INC and similar brands


10X6WIDE SCREEN GRAPHIC TABLET USC-C

12X7WIDE SCREEN GRAPHIC TABLET USC-C

1PK WACOM DRAWING GLOVE
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.