
12V REPLACEMENT BATTERY HCRK-54 54A MEDICAL GRADE RETROFIT KIT
12V REPLACEMENT BATTERY HCRK-54 54A MEDICAL GRADE RETROFIT KIT
Key Features
- 12V DC, 54-Amp Replacement Battery for HCRK-54 Medical-Grade Mobile Power Retrofit Kit
- Sealed, Maintenance-Free
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
12V DC, 54-Amp Replacement Battery for HCRK-54 Medical-Grade Mobile Power Retrofit Kit. Sealed lead acid, maintenance-free, spill/leak proof, AGM battery, simple plug-in connection with included cable - Included in the HCRK-54. This is the replacement battery for the HCRK-54 battery.
Tech Specs
| Depth | 10" |
|---|---|
| Width | 8.8" |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | BP12V54 Retrofit Kit Battery |
| Product Type | Battery |
| Compatibility | HCRK-54 Medical-Grade Mobile Power Retrofit Kit |
| Product Model | BP12V54 |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Package Contents | <ul><li>BP12V54 Retrofit Kit Battery</li><li>Connection Cable</li></ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Application/Usage | Medical Equipment |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Taiwan |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
| Manufacturer Part Number | BP12V54 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-B from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE FOR AVR550U / AVRX550U UPS SYSTEMS
UPS REPLACEMENT BATTERY 6VDC TRIPP LITE LIEBERT MINUTEMAN
UPS REPLACEMENT BATTERY 12VDC TRIPP LITE APC BELKIN LIEBERT
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.