
12U WALL MOUNT RACK ENCLOSURE SERVER CABINET HINGED WALLMOUNT
12U WALL MOUNT RACK ENCLOSURE SERVER CABINET HINGED WALLMOUNT
Key Features
- Maximum load capacity of 200 lb.
- Swings away from wall on hinge for easy back-door access
- Locking steel cabinet vented at sides, front, top and bottom
- Flow-through ventilation keeps equipment cool
- Secures 12U of 19 in. rack equipment up to 20.5 in. deep
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SRW12US SmartRack 12U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The cabinet swings away from the wall on a sturdy hinge, allowing easy back-door access to equipment and cabling during installation and maintenance. The doors and side panels lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The front, top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible doors can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing. The SRW12US comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite's optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 20.5 inches deep, such as network switches and patch panels.
Tech Specs
| Depth | 21.6" |
|---|---|
| Width | 23.5" |
| Height | 24.6" |
| Features | Vented Top |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 12U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | SRW12US Wall mount Rack Enclosure Server Cabinet |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | SRW12US |
| Product Family | SmartRack |
| Package Contents | <ul> <li>SRW12US Wall mount Rack Enclosure Server Cabinet</li> <li>20 x M6 Screws</li> <li>20 x M6 Cage Nuts</li> <li>20 x M6 washers</li> <li>20 x 12-24 Screws</li> <li>2 x Keys</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Application/Usage | UPS |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRW12US |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


1U HORIZONTAL CABLE MANAGER MANAGEMENT TRAY RACK SERVER CABINET
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET

CPU MOUNT FOR COMPUTER TOWERS UNDER-DESK WIDTH HEIGHT ADJUSTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.