
12U WALL MOUNT OPEN FRAME RACK SERVER CABINET HINGED WALLMOUNT
12U WALL MOUNT OPEN FRAME RACK SERVER CABINET HINGED WALLMOUNT
Key Features
- Maximum load capacity of 150 lb.
- Pivots to allow easy rear access to equipment and cabling
- Stores 12U of 19 in. rack equipment up to 18 in. deep
- Simple to assemble and mount
- Assembly and equipment-mounting hardware included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SRWO12US SmartRack 12U Flat-Pack Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Pivoting 2-Post Open Frame Rack stores and organizes EIA-standard 19-inch rack equipment compatible with 2-post mounting in network wiring closets, back offices and other secure areas with limited floor space where a locked enclosure is not required. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the rack has a maximum load capacity of 150 pounds.The open frame design pivots to allow unrestricted access for installing, configuring and servicing equipment and cabling from any direction. The rack is simple to assemble and mount to the wall. Threaded 12-24 mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. Included locking pins secure the frame in position while pivoted for mounting equipment. The vertical mounting rails accommodate equipment up to 18 inches deep, such as network switches and patch panels. Assembly and equipment-mounting hardware is included.
Tech Specs
| Depth | 20.4" |
|---|---|
| Width | 19.8" |
| Height | 30.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 12U |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | SmartRack SRWO12US Wall-Mount Pivoting Open Rack Frame |
| Product Type | Rack Frame |
| Product Model | SRWO12US |
| Product Family | SmartRack |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <ul><li>Wall brackets for easy wall-mounting</li><li>Hinged frame swings away from wall bracket for easy equipment and cable access</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRWO12US |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


1U HORIZONTAL CABLE MANAGER MANAGEMENT TRAY RACK SERVER CABINET
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET

CPU MOUNT FOR COMPUTER TOWERS UNDER-DESK WIDTH HEIGHT ADJUSTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.