12OUT SURGE PROTECTOR 2880J 8FT CORD TEL/MODEM/COAX RJ11 5-15P
12OUT SURGE PROTECTOR 2880J 8FT CORD TEL/MODEM/COAX RJ11 5-15P
Key Features
- 12 outlets / 8-ft. cord
- 1 in/2 out tel/modem surge protection
- 1 line 2.2GHz digital gold coaxial surge protection
- 2880 joule rating
- $150,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surge suppressor offers economical AC surge suppression for protection of workstations, PCs, telecom systems, home electronics and more. Cord features a space-saving, right-angle plug for convenient use. RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem, fax and phone equipment. Suppressor accommodates up to four transformers without blocking the remaining outlets. Digital, 2.2GHz coax jacks prevent surges from damaging your cable or satellite equipment.
Tech Specs
| Depth | 10.3" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 1.5" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | 12-outlet Coax Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>TV</li><li>DVD</li><li>Satellites</li><li>Stereos</li></ul> |
Show all 31 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TLP1208TELTV |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Protect It! |
| Package Contents | <ul><li>TLP1208TELTV 12-Outlets surge suppressor</li><li>6-ft. RJ11 Cable</li><li>1 Set Gold Digital 2.2 GHz Coax Connectors</li><li>Instruction Manual and Warranty Information</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Dataline Protection | Coaxial Cable Line |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 2880 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Additional Information | <ul><li>AC suppression response time: 1 ns</li><li>Format: Corded multi-outlet strip with 4 transformer-spaced outlet</li><li>Suppression AC: 150V RMS Clamping/2880 joules/330V UL1449 3rd Edition</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Manufacturer Part Number | TLP1208TELTV |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.