12OUT SURGE PROTECTOR 2160J BLACK 8FT CORD TEL/MODEM 5-15P 15A
12OUT SURGE PROTECTOR 2160J BLACK 8FT CORD TEL/MODEM 5-15P 15A
Key Features
- 12 outlets / 8-ft. cord
- 2160 joule rating
- 1in/2 out tel/modem surge protection
- 4 transformer spaces
- $150,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surge suppressor offers economical AC surge suppression to protect workstations, PCs, telecommunication systems, home electronics and other sensitive electronic equipment. 8' cord features a space-saving, right-angle plug. Integrated child safety covers ensure your children won't put small objects into the outlets. Built-in RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem, fax and phone equipment. Suppression rating of 2160 joules shields your equipment from line noise and strong surges. 15-amp resettable circuit breaker provides reliable protection. Diagnostic LEDs quickly display the status. Keyhole supports allow you to conveniently mount the suppressor on a wall.
Tech Specs
| Depth | 10.3" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 1.5" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | TLP1208TEL 12-outlet Surge Suppresor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>TV</li><li>VCR</li><li>DVD Player</li><li>Computer</li></ul> |
Show all 31 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TLP1208TEL |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Protect It! |
| Package Contents | <ul><li>Protect It! TLP1208TEL 12-Outlets Surge Suppressor</li><li>6-ft. RJ11 Telephone Cord</li><li>Instruction Manual with Warranty Information</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Dataline Protection | Phone/Fax/Modem/DSL |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Weight (Approximate) | 2.09 lb |
| Additional Information | <ul><li>AC suppression response time: 1 ns</li><li>Format: Corded multi-outlet strip with 4 transformer-spaced outlet</li><li>Suppression AC: 150V RMS Clamping/2160 joules/330V L-G, 400V L-N, 400V N-G UL1449 3rd Edition</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Manufacturer Part Number | TLP1208TEL |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.