
128GB USB3.2 PEN DRIVE TYPE-C CAPLESS BLACK
128GB USB3.2 PEN DRIVE TYPE-C CAPLESS BLACK
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
JetFlash 790C
Transcend's JetFlash790C is a capless USB flash drive with a retractable USB Type-C connector. Featuring a USB 3.2 Gen 1 interface and capacities as high as 256GB, JetFlash790C offers a quick and convenient storage experience wherever you go.
Supporting USB Type-C devices
Transcend's JetFlash 790C flash drive is designed with a USB 3.2 Gen 1 interface and a USB Type-C connector. It allows you to easily transfer files among smartphones, tablets, and PCs.
Retractable connector
Transcend's JetFlash 790C comes in a capless, retractable design that not only protects the device and its contents, but is compact and easy to carry around. Say goodbye to worries over losing that end cap!
Tech Specs
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Width | 0.8" |
| Height | 0.4" |
| Length | 2.5" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Transcend |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Line | JetFlash |
| Product Name | JetFlash 790C 128GB USB 3.2 (Gen 1) Type C Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Product Model | 790C |
Show all 19 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
|---|---|
| Product Family | JetFlash |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.173 oz |
| Manufacturer Part Number | TS128GJF790C |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in USB-FL from TRANSCEND and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


