128GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70
128GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70
Key Features
- USB-C Storage: For use with USB-C devices like notebooks, tablets, and smartphones
- USB 3.2 Gen 1 compliant: Delivers up to 10X faster transfer speeds than USB 2.03
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston's DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It's designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler 70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
- Designed for use with USB-C devices
- USB 3.2 Gen 1 speeds
- Portable and simple design
- 5-Year warranty and free tech support
Tech Specs
| Width | 0.7" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 2.3" |
| Features | Portable |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler 70 |
| Product Name | DataTraveler 70 USB-C Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Product Model | DT70 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Family | DataTraveler 70 |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.247 oz |
| Manufacturer Part Number | DT70/128GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA M BLACK+ BLUE

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

