128GB TS128GMTE110S M.2 2280 PCIE GEN3X4 3D TLC DRAM-LESS
128GB TS128GMTE110S M.2 2280 PCIE GEN3X4 3D TLC DRAM-LESS
Key Features
- With a capacity of 128 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- The write speed of 1500 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- The PCI Express 2.0 x8 interface significantly enhances bandwidth, facilitating expedited data access and optimizing overall system performance
- The impressive read speed of 1800 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- M.2 2280 form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PCIe SSD 110S
Transcend's PCIe SSD 110S utilizes the PCI Express® Gen3 x4 interface supported by the latest NVMe™ standard, to unleash next-generation performance. The PCIe SSD 110S aims at high-end applications, such as digital audio/video production, gaming, and enterprise use, which require constant processing heavy workloads with no system lags or slowdowns of any kind. Powered by 3D NAND flash memory, the PCIe SSD 110S gives you not only fast transfer speeds but unmatched reliability.
Compelling performance for high-end applications
Transcend's PCIe SSD 110S follows NVMe 1.3 and utilizes the PCIe™ Gen3 x4 interface, meaning four lanes are used for transmitting and receiving data simultaneously, resulting in compelling performance of up to 1,800MB/s read and 1,500MB/s write.
Understanding the PCIe interface
PCIe (or PCI Express®) is a much faster interface than SATA (or Serial ATA) for connecting a host computer to solid-state storage devices over one or more lanes consisting of one transmit and one receive serial interface in each lane, meaning it can better fulfill new performance requirements.
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Transcend |
| Drive Type | External |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Name | PCIe M.2 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Drive Interface | PCI Express |
| Storage Capacity | 128 GB |
Show all 19 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | TS128GMTE110S |
| Maximum Read Transfer Rate | 1800 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1500 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in PCISSD from TRANSCEND and similar brands

256GB TS256GMTE110S M.2 2280 PCIE GEN3X4 3D TLC DRAM-LESS
256GB M.2 2280 PCIE GEN3X4 M-KEY 3D TLC WITH DRAM
480GB JETDRIVE 825 PCIE SSD
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



