128GB M.2 2280 SSD SATA3 B+M KEY TLC
128GB M.2 2280 SSD SATA3 B+M KEY TLC
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 128 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transcend's ultracompact M.2 SSD 830S, adopting the SATA III 6Gb/s interface and DDR3 DRAM cache, is well-suited to address the high-performance needs and strict size limitations of small form factor devices. By using only high-quality NAND flash and enhanced firmware algorithms, Transcend's M.2 SSD 830S delivers peerless reliability.
Key Features
- Space-saving M.2 SATA form factor (80mm) for ultra-compact computing devices
- 3D NAND flash memory
- DDR3 DRAM cache
- SATA III 6Gb/s interface and SLC caching technology for exceptional transfer speeds
- Engineered with a RAID engine and LDPC (Low-Density Parity Check) coding to ensure data integrity
- Supports Device Sleep Mode (DevSleep) to prolong notebook battery life by intelligently shutting down SATA interface when not in use
- Supports S.M.A.R.T., TRIM and NCQ commands
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Transcend |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Name | M.2 SSD 830S |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Family | 830S |
| Product Series | 830S |
Show all 19 specsShow fewer
| Drive Interface | SATA |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | TS128GMTS830S |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in SATSSD from TRANSCEND and similar brands
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



