12-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R 2100J 8FT BRAIDED CORD BLACK
12-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R 2100J 8FT BRAIDED CORD BLACK
Key Features
- 12 NEMA 5-15R outlets distribute AC power to connected home/office/work equipment
- 2100 joules protect your valuable electronics against dangerous surges and spikes
- 8 ft. braided input cord with NEMA 5-15P plug connects to compatible AC wall outlet
- On/off switch with circuit breaker allows one-touch control over connected equipment
- Rear keyhole slots allow optional wall or desk mounting for convenient access
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $100,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | 12-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
Ideal for your home, office or retail workstation, this Protect It!® surge protector features a surge protection rating of 2100 joules to defend your valuable electronic components against power surges and spikes. Because residential power outlets have three wires-hot line (H), neutral (N) and ground (G)-the TLP128DB protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
Plug your computer, printer, router, desk lamp or other home/office electronics into 12 NEMA 5-15R outlets to protect them against dangerous surges, spikes and line noise. Six outlets are spread apart to allow connection of bulky transformers without blocking adjacent outlets.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
This surge protector filters out disruptive EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference) line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer.
Safety Features Help Maintain Your Equipment's Well-Being
A side-mounted on/off switch allows easy one-touch control over all equipment connected to the TLP128DB. An integrated 15A resettable circuit breaker helps prevent equipment damage by cutting power to outlets if the protection circuit is incapacitated. Diagnostic LEDs let you know that your equipment is protected and grounded. The ABS plastic housing is fire-retardant to provide extra safety and durability.
Flexible Installation Options
Place the TLP128DB on any flat surface in your home, office, workbench or anywhere else you need power for your equipment. Integrated rear keyhole slots accommodate wall or desktop mounting. The eight-foot (2.4-meter) braided input cord with NEMA 5-15P right-angle plug reaches a nearby outlet to fit easily into your workstation or home theater setup.
Tech Specs
| Depth | 1.4" |
|---|---|
| Width | 4.8" |
| Height | 13" |
| Features | Overload Protection |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | Protect It! TLP128DB 12-Outlets Surge Suppressor/Protector |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Show all 33 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TLP128DB |
| Power Handling | 1800 VA |
| Product Family | Protect It! |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Protect It! TLP128DB 12-Outlets Surge Suppressor/Protector</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Stereo System |
| Let Through Rating | 500V |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 2100 J |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Manufacturer Part Number | TLP128DB |
| Certifications & Standards | <ul><li>CAN/CSA-C22.2 No. 269.3 (Canada)</li><li>AN/CSA-C22.2 No. 308 (Canada)</li><li>UL 1363</li><li>UL 1449</li></ul> |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.