12 OUTLET RACKMOUNT POWER STRIP 1U 6FRONT 6 REAR 15FT CORD 15A 120V
12 OUTLET RACKMOUNT POWER STRIP 1U 6FRONT 6 REAR 15FT CORD 15A 120V
Key Features
- Designed for standard 19-inch racks (1U high)
- 12 outlets (6 front / 6 rear)
- 15-amp circuit breaker
- 15 ft. cord
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's RS-1215 Power Strip offers 15 amp capacity AC power distribution in a versatile multi-mount cabinet. Detachable mounting flanges are configurable for rackmount, wallmount and under-counter installation. Uses only 1 rack space (1U) when installed in any 19 inch rack meeting EIA standards. Unfiltered electrical pass-through makes RS-1215 ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power in rack enclosures, network closets and more. Includes 12 NEMA5-15R outlets (6 front/6 rear), 15 ft AC power cord and lighted switch with cover prevents risk of accidental turn-off.
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA 5-15P
Output: 12 NEMA5-15R (6 front & 6 rear)
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires standard NEMA 5-15R wall receptacle)
FORMAT: Supports 19 in. rackmount (uses 1 rack space/1U), wallmount, under-counter and more
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 17.5" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 15 ft |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | RS-1215 6-Outlet Power Strip |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Type | Power Strip |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | RS-1215 |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>RS-1215 6-Outlet Power Strip</li> <li>Mounting hardware</li> <li>Instruction manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Additional Information | <ul><li>Form factors supported: Rackmount, wall-mount and undercounter installation</li><li>Switches: Red illuminated 2 positon switch controls power to all outlets</li><li>Locking switch cover: Transparent locking switch cover prevents accidental shutoff</li><li>TVSS grounding: Back panel nut and bolt grounding lug</li></ul> |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | RS-1215 |
| Certifications & Standards | <ul> <li> <p>UL1363 (UR status)</p> </li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.