
104KEY WHITE FULL SIZE USB KEYBOARD FOR MAC
104KEY WHITE FULL SIZE USB KEYBOARD FOR MAC
Key Features
- 104 full size and thin keys for a comfortable and efficient typing experience
- 16 convenient shortcut keys for one-touch control of Mac applications and enhanced productivity
- 17-key numeric keypad to quickly and efficiently enter long sequences of numbers
- LED indicators for Caps Lock and Fn Key Lock
- Plug and Play via USB (No software required)
- Long 150 cm USB cable to connect to computer, even if it is underneath a desk
- Low profile (only 0,79"/20 mm) and compact to save space space on the desk and easy storage inside a keyboard drawer
- Dimensions: 0.79 (H) x 17.5 (W) x 5.4 (D) inches
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Macally QKEY is a USB keyboard with a standard layout and 104 full size, yet thin keys for a comfortable and efficient typing experience. The additional shortcut keys and numeric keyboard further increase efficiency and productivity.
The Macally QKEY is very easy to use. Simply plug the cable into the USB port of your computer and you are ready to go! Unlike wireless keyboards, this keyboard doesn't require charging or syncing. Also, no software is required! The long 5 foot cable allows you to easily connect your keyboard to your computer, even if it's underneath your desk.
Thin (only 0.79 inches) compact, white and versatile, the Macally QKEY is the perfect companion for your Mac!
Tech Specs
| Brand Name | Macally |
|---|---|
| Manufacturer | Mace Group, Inc |
| Product Name | White 104 Key Full Size USB Keyboard for Mac |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | White |
| Product Model | QKEY |
| Number of Keys | 104 |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | Switzerland |
| Platform Supported | Mac OS |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.50" |
Show all 17 specsShow fewer
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | QKEY |
| Manufacturer Website Address | http://www.macally.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from MACALLY PERIPHERALS and similar brands

USB-C COMPACT MAC KEYBOARD SPACE GRAY SLIM TYPE-C
USB C A MAC KEYBOARD WITH HUB DUAL USB COMPACT

DESKTOP USB KEYBOARD
More from MACALLY PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


