
California Proposition 65 Warning
USB-C OPTICAL MOUSE WHITE USB-C OPTICAL MOUSE WHITE
USB-C OPTICAL MOUSE WHITE USB-C OPTICAL MOUSE WHITE
Key Features
- Designed to fit your hand naturally, avoiding painful positions and allowing you to work conveniently for longer hours
- USB Type C mouse host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Whether you are a lefty or a righty, the symmetrically shaped mouse suits both
- Built-in scrolling wheel for fast page navigation and better control over browsers' tabs
- USB Type C connectivity for a easy connection
- Optical movement detection for optimal and convenient usage on any surface to ensure maximum productivity
- Comes in white product color for a chic look with maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SIMPLE DESIGN, RELIABLE PERFORMANCE
Unlike other corded mouse designs that have complicated features & useless buttons, our USB C mouse offers a simple 3 button/scroll wheel layout so you can effectively get work done. Perfect for newer Type C Devices.
DESIGNED FOR USB C
Our wired mouse will work seamlessly with any device with a USB-C port. It is the perfect replacement apple mouse, mac mouse, macbook mouse, wired mouse for pc, as it will require no additional software
SILENT MOUSE, TRANQUIL ENVIRONMENT
Eliminate annoying clicking sounds at home or at the office with our silent mouse design. The soft click mouse buttons reduce 90% of click noise to create a peaceful environment.
EASY DPI ADJUSTABILITY
Easily fine tune the optical mouse to your desired sensitivity preferences. Choose between 800/1200/1600/2400 DPI (dots per inch) by simply pressing the DPI button
YOUR SATISFACTION MATTERS
At Macally we strive to provide easy to use solutions for everyday situations. We are confident you will be satisfied with our type C USB mouse and we offer LIFETIME tech support along with a 2 year warranty.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Macally |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Mace Group, Inc |
| Product Name | USB-C Optical Quiet Click Mouse for Mac/PC White (UCDYNAMOUSEW) |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | White |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 22 specsShow fewer
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 2.57 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Manufacturer Part Number | UCDYNAMOUSEW |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.macally.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in G-ACCS from MACALLY PERIPHERALS and similar brands
More from MACALLY PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






