
100W USB-C GAN POWER ADAPTER
100W USB-C GAN POWER ADAPTER
Key Features
- The 100W USB-C power supply is perfect as a replacement or an additional power adapter.
- High-speed charging delivers the power you need, when you need it.
- Designed to work with Kensington bus-powered USB-C mobile hubs and docks, MacBooks, iPads, Surface devices, and more.
- Includes a 2 meter (6 foot) USB-C to USB-C cable for flexible use. Includes cable management.
- Compact design with foldable plug makes this power supply ready for travel.
- By leveraging gallium nitride (GaN) technology, this adapter produces less heat, enables faster charging at higher voltages, can be made smaller, and lasts longer than traditional adapters.
- Meets or exceeds Kensington's strict standards for quality, safety, and performance; backed by a two-year warranty.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
100W USB-C Power Supply
Perfect as a replacement or an additional USB-C power adapter.
High-Speed Charging
The power you need, when you need it.
Compatibility
Designed to work with Kensington bus-powered USB-C mobile hubs and docks, MacBooks, iPads, Surface devices, and more.
Includes a 2 Meter (6 Foot) USB-C Cable
For flexible use. Includes cable management.
Travel Ready
Compact design with foldable plug.
Powered by GaN Technology
By leveraging gallium nitride (GaN) technology, this adapter produces less heat, enables faster charging at higher voltages, can be made smaller, and lasts longer than traditional adapters.
A Brand You Can Trust
Meets or exceeds Kensington's strict standards for quality, safety, and performance; backed by a two-year warranty.
Perfect as a replacement or an additional power supply, the 100W USB-C GaN Power Adapter delivers high-speed charging in a compact, portable package. A great companion to Kensington bus-powered USB-C mobile hubs and docks, MacBooks, iPads, Surface devices, and more. Includes a 2 meter (6 foot) USB-C cable with cable management; a foldable plug; GaN technology for cooler, faster, more efficient charging; and a two-year warranty. From Kensington, trusted for quality, safety, and performance for more than 35 years.
- The 100W USB-C power supply is perfect as a replacement or an additional power adapter.
- High-speed charging delivers the power you need, when you need it.
- Designed to work with Kensington bus-powered USB-C mobile hubs and docks, MacBooks, iPads, Surface devices, and more.
- Includes a 2 meter (6 foot) USB-C to USB-C cable for flexible use. Includes cable management.
- Compact design with foldable plug makes this power supply ready for travel.
- By leveraging gallium nitride (GaN) technology, this adapter produces less heat, enables faster charging at higher voltages, can be made smaller, and lasts longer than traditional adapters.
- Meets or exceeds Kensington's strict standards for quality, safety, and performance; backed by a two-year warranty.
Tech Specs
| Width | 6.1" |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Kensington |
| USB Type-C | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | 100W USB-C GaN Power Adapter |
| Product Type | Power Adapter |
| Product Color | Black |
| Device Supported | iPad |
| Package Contents | <ul> <li>100W USB-C GaN Power Adapter</li> <li>2 Meter (6 Foot) USB-C Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
Show all 18 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 100 W |
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Manufacturer Part Number | K33821NA |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Related Products
More in PWRCBL from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands

5-15P TO C13 POWER CORD ADAPTER DOWN ANGLED 10A 125V BLACK

1FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13

5-15R TO C14 COMPUTER AC POWERCABLE 13A 125V 16AWG 1FT
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.