
100W 3PORT GAN WALL CHARGER (BUILT-IN US PLUG)
100W 3PORT GAN WALL CHARGER (BUILT-IN US PLUG)
Key Features
- 3-port GaN charger includes 2x USB-C and 1x USB-A ports
- Charge up to three devices simultaneously with 100W of total power
- USB-C PD 3.1 charges a MacBook Pro 16" from 0-50% in 31 minutes
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge
- Supports fast charging of most PD 3.1, PD 3.0 and PPS-enabled devices
- Belkin SmartProtect features Overvoltage protection and 177 tests for safety
- Tight-to-wall design won't fall out of socket
- Compact design with foldable pins (US, China and Japan)
- Product made with recycled plastic* and comes in 100% plastic-free packaging
- 2-year warranty and $2,500 Connected Equipment Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Power a laptop and two additional devices with our 3-Port GaN Wall Charger 100W. Two USB-C PD ports with PPS offer fast charging for all compatible devices, with a convenient USB-A port for standard charging. It supports a wide range of devices, including Apple Watch and Samsung devices, as well as other USB-C smartphones, tablets and laptops.
Tech Specs
| Width | 1.7" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Features | Current Detection |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge Pro |
| Product Name | BoostCharge Pro 3-Port GaN Wall Charger 100W |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <ul><li>Dell XPS 13" Notebook</li><li>Nintendo Switch Handheld Gaming Console</li></ul><p><b>Apple Products:</b></p><ul><li>iPad mini 6th Gen</li><li>iPad Pro (11") 3rd Gen</li><li>iPad Pro (12.9") 5th Gen</li><li>MacBook Air M2 (2022)</li><li>MacBook Pro M3 14"</li><li>iPhone 17</li><li>iPhone 17 Pro</li><li>iPhone 17 Pro Max</li><li>iPhone Air</li><li>iPhone 16</li><li>iPhone 16 Plus</li><li>iPhone 16 Pro</li><li>iPhone 16 Pro Max</li><li>iPhone 15</li><li>iPhone 15 Pro</li><li>iPhone 15 Plus</li><li>iPhone 15 Pro Max</li><li>iPhone 14</li><li>iPhone 14 Pro</li><li>iPhone 14 Plus</li><li>iPhone 14 Pro Max</li><li>iPhone 13</li><li>iPhone 13 mini</li><li>iPhone 13 Pro</li><li>iPhone 13 Pro Max</li><li>iPhone 12</li><li>iPhone 12 mini</li><li>iPhone 12 Pro</li><li>iPhone 12 Pro Max</li></ul><p><b>Google Smartphones:</b></p><ul><li>Pixel 10</li><li>Pixel 10 Pro</li><li>Pixel 10 Pro Fold</li><li>Pixel 10 Pro XL</li></ul><p>https://www.belkin.com/p/3-port-gan-wall-charger-100w/WCH016dqWH.html</p> |
Show all 25 specsShow fewer
| Fast Charging | Yes |
|---|---|
| Product Color | White |
| Device Supported | iPad mini |
| Universal Adapter | Yes |
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 100W |
| Brand Compatibility | Samsung |
| Maximum Output Power | 100 W |
| Weight (Approximate) | 6.21 oz |
| Environmental Compliance | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Manufacturer Part Number | WCH016dqWH |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Additional Warranty Information | <p>2-year warranty + $2,500 Connected Equipment Warranty (CEW)</p> |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN - VERTICAL and similar brands
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




