100FT CAT6 PATCH CABLE M/M GRAY PLENUM MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
100FT CAT6 PATCH CABLE M/M GRAY PLENUM MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
Key Features
- CMP plenum-rated gray Cat6 patch cable
- For use in walls or ceilings where fire codes dictate plenum-rated cabling
- Pliable snagless boot protects RJ45 tab when pulling through ceilings, etc.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's plenum-rated Cat6 patch cables are perfect for those long runs that require CMP rated cable in ceilings, walls, ducts, etc. Made with solid conductor cable, attenuation losses are greatly reduced over that of stranded conductor patch cables. Cables are pre-terminated with Cat6-rated staggered RJ45 plugs, and pliable snagless boots protect the RJ45 clip during pulls through tight locations. Cables are fully tested on Fluke® test equipment to ensure cables meet or exceed Category 6 requirements. Tripp Lite Lifetime warranty.
Tech Specs
| Features | Booted |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Jacket Type | Plenum |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat6 Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Gray |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | N201-100-GY-P |
|---|---|
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Height | 17" |
| Package Contents | <ul><li>Cat6 Patch Cable</li><li>100-ft Cat6 Gray Gigabit Plenum Snagless Patch Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | N201-100-GY-P |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 6PIN M/M 800GBPS

16FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A

5FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE RIGHT ANGLED UP MOLDED GIGABIT RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.