
1000BASE-SX 850NM MMF SC 220M TO 1000BASE-LX 1310NM SMF SC 10KM
1000BASE-SX 850NM MMF SC 220M TO 1000BASE-LX 1310NM SMF SC 10KM
Key Features
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- With 1000Base-SX technology get up to 1000Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Tuck the device out of the way with its Wall Mounting feature
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This media converter can extend Gigabit Ethernet over single mode fiber up to 10 km. Convert 1000BASE-SX ports on a Gigabit Ethernet switch to 1000BASE-LX on a port-by-port basis. Ideal for campus area networks or other applications requiring the distance advantages of single mode fiber.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Transition Networks |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Product Name | Gigabit Ethernet Transceiver |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| SC Port Type | Duplex |
| Compatibility | <p>E-MCR-04 12-Slot Media Converter Rack</p> |
| Product Model | SFMFF1314-220 |
| Country of Origin | United States |
Show all 20 specsShow fewer
| Network Technology | 1000Base-LX |
|---|---|
| Number of SC Ports | 2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Manufacturer Part Number | SFMFF1314-220-NA |
| Maximum Distance Supported | 10 km |
| Manufacturer Website Address | http://www.transition.com |
Related Products
More in MEDIAC from LANTRONIX - IOT and similar brands
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




