
10/100 BRIDGING CONVERTER RJ45 TO 100BFX MM SC 2KM
10/100 BRIDGING CONVERTER RJ45 TO 100BFX MM SC 2KM
Key Features
- Auto-Negotiation
- Auto-MDI/MDIX
- Link Pass Through
- Far-End-Fault (FEF) Detection
- Automatic Link Restoration Extend network distance up to 120km
- Bridging devices will provide conversion and integration solutions for half and full-duplex environments
- 10 Mbps or 100 Mbps on TP port
- Half or full-duplex on all ports including fiber
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stand-alone Fast Ethernet Media and Rate Converter
10/100Base-TX to 100Base-FX
The SBFTF Series is a that provides an interface between 10/100Base-TX ports and 100Base-FX ports, allowing users to integrate fiber optic cabling into 10/100 copper environments. Operating at Layer 2, the data link layer, this converter not only converts copper to fiber, it also provides rate conversion allowing legacy 10Base-T copper devices to connect to 100Base-FX fiber.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Lantronix |
| Form Factor | Standalone |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Power Source | AC/DC |
| Product Name | SBFTF1013-105 Transceiver/Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | SBFTF1013-105 |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 35 specsShow fewer
| NDAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Product Family | SBFTF |
| Product Series | SBFTF |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <li>SBFTF1013-105 Transceiver/Media Converter</li><li>Power Supply - North America</li> |
| Application/Usage | Data |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Number of SC Ports | 1 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Total Number of Ports | 2 |
| Additional Information | 10/100Base-TX (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 100Base-FX 1300nm multimode (SC) [2 km/1.2 mi.] Link Budget: 11.0 dB |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SBFTF1013-105-NA |
| Certifications & Standards | Safety: Wall Mount Power Supply: UL Listed; FCC Class A, VCCI Class 1, CISPR22/EN55022 Class A, EN55024, EN61000, CE Mark |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1300 nm |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in MEDIAC from LANTRONIX - IOT and similar brands
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



