1000A AC/DC TRMS WIRELESS CLAMP W/ IFLEX AMERICAS 1X MAIN UNIT 1X T
1000A AC/DC TRMS WIRELESS CLAMP W/ IFLEX AMERICAS 1X MAIN UNIT 1X T
Key Features
- Measures AC/DC current with included iFlex current probe
- VFD low pass filter for accurate measurements of non-linear signals
- Remotely log, trend and monitor to pinpoint intermittent faults
- Inrush measurement to filter out noise and capture starting current
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Fluke 376 FC True-rms Clamp Meter with iFlex is the most advanced troubleshooting tool for industrial and commercial electricians. The 376 is part of the Fluke Connect family of wireless test tools that enable you to log, trend and monitor measurements while remaining safely away from the arc flash zone through Bluetooth connectivity.
Find the cause of difficult problemsThe 376 FC clamp meter uses an integrated low-pass filter for accurate measurements of non-linear signals, such as adjustable speed drives, electronic ballasts and other non-linear loads. The clamp also uses proprietary inrush measurement technology to filter out noise and capture motor starting current exactly as the circuit protection sees it.
Measure:
- Voltage to 1000 V AC or DC
- Resistance to 60 kΩ with continuity detection
- Min, max, average, and inrush recording to capture variations automatically
- 500 mV DC measurement range to interface with other accessories
- 1000 µF capacitance measurement
The 376 FC clamp carries a CAT III 1000 V, CAT IV 600 V safety rating, designed to offer you the highest possible protection in a test tool.
The included iFlex flexible current probe provides easier access to large conductors in tight spaces. The flexible probe:
- Expands the measurement range to 2500 A AC
- Allows frequency measurement to 500 Hz with body jaw and iFlex
Tech Specs
| Depth | 9.8" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1.8" |
| Jaw Size | 1.34" |
| True RMS | Yes |
| Brand Name | Fluke |
| Meter Type | Digital |
| Battery Size | AA |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | 376 FC True-RMS Clamp Meter with iFlex |
| Product Type | Clamp Meter |
| Product Model | 376 FC |
Show all 26 specsShow fewer
| Measurement Type | AC Current |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> 376 FC True-RMS Clamp Meter with iFlex</li><li> 18-inch iFlex® Flexible Current Probe</li><li> TPAK magnetic hanging strap</li><li> TL75 Test Leads</li><li> Two AA batteries (Installed)</li><li> Soft Carrying Case</li></ul> |
| Application/Usage | Electrical |
| Weight (Approximate) | 395 lb |
| Manufacturer Part Number | FLUKE-376 FC |
| Certifications & Standards | <p>Safety</p><ul><li> IEC 61010-1, Pollution Degree 2</li><li> IEC 61010-2-032: CAT III 1000 V / CAT IV 600 V</li><li> IEC 61010-2-033:CAT III 1000 V / CAT IV 600 V</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
| Maximum Frequency Measurement | 500 Hz |
| Minimum Frequency Measurement | 5 Hz |
| Maximum AC Current Measurement | 999.90 A |
| Maximum AC Voltage Measurement | 1000 V |
| Maximum DC Current Measurement | 999.90 A |
| Maximum DC Voltage Measurement | 1000 V |
| Maximum Resistance Measurement | 60 Kilo Ohm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



