10-PORT GIGABIT EASY SMART SW WITH 8-PORT POE+
10-PORT GIGABIT EASY SMART SW WITH 8-PORT POE+
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Flexible Full Gigabit 10-Port PoE Configuration: 8x PoE+ (802.3at/af) 10/100/1000 Mbps RJ45 ports providing up to 30W per port and total PoE power budget of 123W, together w/ 2x Gigabit Non-PoE Ports and 1 Combo SFP Slot for high-speed connections.
- Easy Smart Management: Simple setup and monitor your network with easy-to-use web-based management interface and smart configuration utility.
- Network Segmentation: Abundant VLAN features improve network security via traffic segmentation.
- PoE Auto Recovery: The switch automatically detects and reboots the dropped or unresponsive PoE-powered devices without the need for manual monitoring or resetting (Configuration Required).
- Plug and Play: Easy setup with no software installation or configuration needed.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
What This Product Does
TP-Link TL-SG1210MPE is an easy smart switch with 9× gigabit RJ45 ports and 1× gigabit combo SFP/RJ45 port that requires no configuration. With 8× PoE (Power over Ethernet) ports, it can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af/at compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
Professional 10-Port Switch with 8-Port PoE+ (123 W Budget) for Numerous Applications
Compliance with the 802.3af/at PoE+ standard supports up to 30 W on each PoE port. The total 123 W PoE power budget for the 8× PoE+ ports opens up a wide range of applications, such as surveillance for offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and more.
System Self-Healing with PoE Auto Recovery
The switch automatically detects and reboots the PD devices, such as cameras and APs, when they fall offline or go unresponsive, guaranteeing the stable operation of PoE-connected devices, without the need for manual monitoring and restart.
Intelligent Power Management
When total power consumption exceeds 123 W, the intelligent power management will cut the lower priority port power. This ensures the high-priority port's power supply and protects the device from power overload. It also automatically detects and provides the required power for your PoE devices while protecting your PoE and non-PoE equipment from being damaged.
Durable Metal Casing
The interior components of TL-SG1210MPE are protected by high-quality metal casing to ensure a long product life. Its fanless design delivers zero added noise in its locations. Having passed an array of stringent reliability tests, TL-SG1210MPE delivers switching performance you can depend on.
Tech Specs
| Depth | 4.9" |
|---|---|
| Width | 8.2" |
| Height | 1" |
| Modular | Yes |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 123 W |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Line | EasySmart |
| Product Name | 10-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+ |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | TL-SG1210MPE |
| Product Family | EasySmart |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>10-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+</li> <li>Power Adapter</li> <li>Installation Guide</li> <li>Rubber Feet</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 7.66 W |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3z |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1210MPE |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Related Products
More in SAN-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands

8832 WIRED MICROPHONES KIT FOR WORLDWIDE R
HP ADPTR SN1600Q 32GB 2P FC HBA
HPE SN3600B 24/8 8P 16GB SW SFP+ FC SWCH PL-1Y
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.