10 OUTLET SURGE PROTECTOR 3840J HOME THEATER SURGE TEL/MODEM/COAX
10 OUTLET SURGE PROTECTOR 3840J HOME THEATER SURGE TEL/MODEM/COAX
Key Features
- 10 outlets/8-ft cord
- 3840 joule rating-more joules mean more protection!
- All-metal housing with diagnostic LEDs
- Isolated filter banks remove damaging line noise
- 3-line coaxial, single-line tel/modem and single-line network surge protection
- $500,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's HT10DBS Isobar Home/Business Theater Surge Suppressor provides premium protection--3840 joules--stopping damaging surges and filtering disruptive line noise so components perform at their peak! You can see and hear the difference: sharper, crisper video; deeper, fuller audio and longer component life spans. Perfect for medium-to-large home/business theater installations: high-definition TVs, PVRs, satellite and A/V receivers, subwoofers, DVD/CD players and more. Exclusive Isolated Filter Banks eliminate noise interference between components. 10 outlets (with transformer spacing and plug-in safety covers), 3-line coaxial protection, 1-line tel/modem protection and 1-line network (100BaseT, high-speed) protection safeguard an entire home/business theater system. $500,000 Ultimate Lifetime Insurance coverage (USA and Canada only). Includes all-metal housing, color-coordinated outlet/plug labels, three diagnostic LEDs, 8-ft. cord with a right-angle plug, 6-ft. gold coax cable, 6-ft. phone cord and 6-ft. network cable.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 2.3" |
| Height | 14.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Isobar Home/Business Theater Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Perfect for medium-to-large home/business theater installations: high-definition TVs, PVRs, satellite and A/V receivers, subwoofers, DVD/CD players and more</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Power Handling | 1440 VA |
| Protection Type | Surge |
| Package Contents | <ul><li>Isobar Home/Business Theater Surge Suppressor</li><li>HT10DBS Home/Business Theater Surge Suppressor</li><li>6-ft. DSS cable</li><li>6-ft. phone cord</li><li>6-ft. network cable</li><li>Instruction manual with warranty information</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Status Indicators | <li>Line Power</li> <li>Protected</li> <li>Grounded</li> |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 3840 J |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Additional Information | <ul><li>Isolated Filter Banks eliminate interference between connected components</li><li>All-metal housing safely withstands the strongest surges</li><li>Widely-spaced outlets accommodate up to 6 transformers</li><li>Four plug-in safety covers protect against accidental contact with unused outlets</li><li>Keyhole slots provide convenient wall or cabinet mounting</li><li>Color-coordinated outlet/plug labels</li><li>Input cord:</li></ul><ul><li>Gauge: 14</li><li>Type: SJT</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Manufacturer Part Number | HT10DBS |
| Certifications & Standards | <ul><li>CSA</li><li>AC Suppression: UL1449 (let through rating 330V)</li><li>Power Tap: UL1363</li><li>Exceeds IEEE 587 category A&B specifications</li><li>Communications:</li></ul><ul><li>UL497A</li><li>FCC Part 68</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.