10 OUTLET POWER STRIP MOUNTABLE METAL 15 FT CORD 5-15R 15A 120V
10 OUTLET POWER STRIP MOUNTABLE METAL 15 FT CORD 5-15R 15A 120V
Key Features
- 10 outlets spaced to accommodate transformers
- Illuminated on/off switch with cover
- 15-amp circuit breaker
- 15 ft. power cord
- Heavy-duty metal case
- Keyhole slots on removable mounting brackets
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's Power It! TLM1015NC power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment. Includes 10 NEMA 5-15R outlets spaced to accommodate transformers, 15-foot AC power cord and keyhole slots on removable mounting brackets. Multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Features heavy-duty metal case to stand up to the most demanding environments, illuminated power switch with transparent cover to prevent accidental shutoff and 15A integrated circuit breaker to prevent dangerous overloads. Lifetime warranty.INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-15P/Output: 10 NEMA 5-15RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A FORMAT: Corded power distribution strip
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 17.5" |
| Height | 2.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 15 ft |
| Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Rating | 1800 W |
| Product Line | Power It! |
| Product Name | Power It! TLM1015NC 10 Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | TLM1015NC |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Power It! TLM1015NC 10 Outlets Power Strip</li><li>TLM1015NC power strip</li><li>Warranty information</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Vietnam |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Manufacturer Part Number | TLM1015NC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.