
10/100/1000B-T TO 1000BASE-SX MM LC WITH NA PWR SUPPLY
10/100/1000B-T TO 1000BASE-SX MM LC WITH NA PWR SUPPLY
Key Features
- Auto Negotiation
- Auto-MDI/MDIX
- Link Pass Through
- Far End Fault (FEF)
- Remote Fault Detect
- Provides rate conversion while also increasing transmission distances
- Supports multimode or single mode fiber
- Versions available with fixed SC or LC optics, as well as modular SFP optics
- Long haul transmission distances are supported with a variety of SFP modules
- SFP ports support dual speeds: 100/1000/SGMII
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stand-alone Gigabit Ethernet Media and Rate Converter
10/100/1000Base-T to 1000Base-SX/LX
The SGFEB Series is a stand-alone media converter that provides an interface between 10/100/1000Base-T ports and 1000Base-SX/LX ports, allowing users to integrate fiber optic cabling into 10/100/1000 copper environments. Operating at Layer 2, the data link layer, this converter not only converts copper to fiber, it also provides rate conversion allowing legacy 10/100 copper devices to connect to 1000Base-SX/LX fiber.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Lantronix |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | SGFEB1039-130 Transceiver/Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Input Voltage | 7.5 V DC |
| Product Model | SGFEB1039-130 |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 37 specsShow fewer
| NDAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Product Family | SGFEB |
| Product Series | SGFEB |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <li>SGFEB1039-130 Transceiver/Media Converter</li><li>Power Supply - North America</li> |
| Application/Usage | Data |
| Power Consumption | 2.20 W |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Number of LC Ports | 1 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Total Number of Ports | 2 |
| Additional Information | 10/100/1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-SX 850nm multimode (LC [62.5/125 um: 220 m/722 ft.] [50/125 um: 550 m/1804 ft.] Link Budget 8.0 dB |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SGFEB1039-130-NA |
| Certifications & Standards | EN55022 Class A, EN55024, FCC Class A, CE Mark Safety: Wall Mounted Power Supply: UL Listed, UL60950 and CSA Certified |
| Maximum Data Transfer Rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MEDIAC from LANTRONIX - IOT and similar brands
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




