
1-PORT POE/POE+ INJECTOR 30W - 802.3AT 10M/100M/1G ETHERNET
1-PORT POE/POE+ INJECTOR 30W - 802.3AT 10M/100M/1G ETHERNET
Key Features
- GIGABIT POE INJECTOR: Single port PoE+ injector supports up to 1Gbps with auto-negotiation; TAA-compliant Power Sourcing Equipment (PSE) supports up to 30W PoE/PoE+; Features level-4 ESD protection for reliable performance and durability
- MULTIPLE SPEEDS: Auto-negotiation between 1Gbps & 10/100Mbps Ethernet; Deliver data & power to Powered Devices (PDs) up to 328ft (100m) w/Cat5/5e/6/6a cabling; Unmanaged inline injector w/built-in LAN transformer for electrical isolation reducing EMI
- HASSLE-FREE INSTALLATION: Wall-mountable design with front mounting holes; Streamline deployment without additional software/settings; Connect the PoE injector to the network (e.g., switch or router) & the remote PD via standard Cat5/e or Cat6/6a cabling
- APPLICATIONS: Enable data & power over a single RJ45 connection to critical PoE devices such as IP cameras & Access Points (APs); Ideal for remote device installations with limited power sources; Wall-mountable design for convenient installation & access
- TECH SPECS: x2 RJ45 ports (data/data+power); 54VDC 0.6A output; 30W max output; Compliant with IEEE 802.3af and IEEE 802.3at; 10/100Mbps & 1Gbps with auto negotiation; WoL/PXE/8K jumbo frames; Wall mountable; Dimensions 4x2.3x1.3-inch (100x58.4x33.4mm)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 1-port multi-speed PoE+ Injector serves as a Power Sourcing Equipment (PSE) device and enables Ethernet speeds of 10Mbps, 100Mbps, and 1Gbps. This TAA-compliant mid-span inline injector can transmit network data and power up to 328ft (100m) for remote Powered Devices (PD).
Versatile PoE Injector
Single port PoE injector supports the IEEE 802.3af and 802.3at PSE standards, and delivers up to 30W output (54V DC, 0.6A). This enables seamless data and power transmission over Cat5/5e/6/6a to remote Powered Devices (PD) such as IP cameras, access control devices, remote kiosks (POSs), wireless access points (APs), PoE lighting, and digital signage. A built-in LAN Transformer reduces EMI to maintain strong, reliable signal strength across different environments.
Streamlined Cable Management
All Ethernet cables can be routed from one side of the unit for efficient and organized cable management. The compact design (4x2.3x1.3-inch-100x58.4x33.4 mm) ensures straightforward integration into existing network infrastructure, saving space and time during installation.
Tech Specs
| Width | 2.3" |
|---|---|
| Height | 1.3" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | PoE+ Injector |
| Product Type | PoE+ Injector |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 22 specsShow fewer
| Protection Type | ESD Protection |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> PoE+ Injector</li><li> AC Adapter</li><li> 1 x 6ft (1.8m) NA Power Cord</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Maximum Input Current | 2.50 A |
| Maximum Output Current | 3.30 A |
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | AF211C-POE-INJECTOR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MEDIAC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






