WIRED USB STEREO HEADSET WITH NOISE REDUCING BOOM MICROPHONE
WIRED USB STEREO HEADSET WITH NOISE REDUCING BOOM MICROPHONE
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise Reduction microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Noise Suppression feature for improved reliability, ensuring consistent performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience comfort and clarity while video conferencing. The headset features impressive audio output with rich sound and enhanced bass. Also great for music play, gaming, webinars and voice calling.
Aluratek's Wired USB Stereo Headset with Noise Reducing Boom Mic and In-Line Controls is the perfect fit for music play, gaming, webinars, voice calling and video conferencing. The headset is USB Plug-n-Play and ready to work out of the box for use with computers and laptops. The adjustable boom microphone helps to make conversations on conference calls crystal clear and can be worn on either side of your head. AWHU01FJ features soft cushioned ear cups and an over the head adjustable headband for all-day wearing comfort.
High Definition Sound
AWHU01FJ produces rich, clear sound with enhanced bass for music play, gaming, webinars, voice calling and video conferencing.
Noise Reducing Boom Mic
The boom microphone is flexible and can be adjusted to the prefect level of your voice. Rotate up to 270 degrees so you can place the mic on either side of your head.
USB Plug-n-Play
Connect the headset to the USB port on your computer to start chatting with your favorite video calling application.
In-Line Controls
Built-in controls on the cord make for easy adjustment of the volume and mute / unmute the microphone.
Work Comfortably
Lightweight design, soft cushioned ear cups and an adjustable headband for a comfortable all day fit.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 5.3" |
| Height | 6.3" |
| Features | Adjustable Microphone |
| Brand Name | Aluratek |
| Sound Mode | Stereo |
| Manufacturer | Aluratek, Inc |
| Product Name | Wired USB Stereo Headset with Noise Reducing Boom Mic and In-Line Controls |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | PC |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
Show all 22 specsShow fewer
| Host Interface | USB Type A |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Microphone Technology | Noise Reduction |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AWHU01FJ |
| Manufacturer Website Address | http://www.aluratek.com |
Related Products
More in MOBLHD from ALURATEK INC and similar brands
More from ALURATEK INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




