
WHITE AC CHARGING STATION 20 DEVICE TOWER OPEN FRAME CHROMEBOOKS
WHITE AC CHARGING STATION 20 DEVICE TOWER OPEN FRAME CHROMEBOOKS
Key Features
- Space-saving footprint less than 3 sq. ft. ideal for crowded classrooms and back offices
- Open frame design allows visual access to contents without unlocking the front door
- Locking steel tower attaches to the wall to discourage theft, damage and tampering
- Internal NEMA 5-15R outlets charge up to 20 devices with screens up to 16 in.
- 10 ft. cord with NEMA 5-15P plug allows great flexibility in placement near wall outlet
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Space-Saving Charging Station Accommodates up to 20 Chromebooks and Tablets
This wall-anchored, floor-standing 120V charging station provides high-speed AC charging, secure storage and cord management for as many as 20 Chromebooks, tablets and other mobile devices with a screen size up to 16 inches. The CST20AC is recommended for schools, small/medium businesses, medical facilities, government agencies and anywhere else that uses Chromebooks or tablets on a daily basis.
Space-Saving Form Factor Ideal for Mounting in Busy Classrooms
Designed to fit into classrooms and other areas with limited floor space, the CST20AC features a space-saving footprint of less than three square feet, perfect for small or crowded rooms. It attaches to the wall with the included mounting brackets. It anchors to the wall at floor level, which allows access to younger children who need to charge their devices at school.
Open Frame Design Allows Convenient Visibility without Unlocking the Door
An innovative open frame design allows you to see devices without unlocking and opening the half door in front. When checking at the end of the day to see whether all the Chromebooks or tablets have been returned, you can just glance at the charging station from across the room for quick confirmation. The open sides allow cool air to easily flow through the tower, enhancing the performance of your devices and extending their life.
High-Speed Charging with Plenty of Power to Keep Every Device at Full Capacity
The CST20AC comes with a 20-outlet PDU already installed, giving you a dedicated NEMA 5-15R receptacle for every power adapter. The tower has a charging capacity of 1440 watts, enough to charge 20 Chromebooks.
Locking Steel Enclosure Keeps Valuable Equipment Safe and Secure
Constructed from heavy-duty steel covered with a white powder-coated finish, this charging tower provides safe, secure storage. Devices and their power adapters are stored in separate compartments. The front door and top panel both lock with included keys to help prevent theft, damage and tampering. Strategically placed bars down the sides prevent anyone from sliding a Chromebook out of the locked tower. The top panel allows access to the upper outlets and power adapters. A 15-amp circuit breaker protects the devices against overloads.
Well-Organized to Avoid Confusing Cable Clutter
The CST20AC is compatible with a wide array of mobile devices, including Chromebooks, iPads, Android tablets, Surface tablets, Kindle e-readers and other mobile devices with screen sizes up to 16 inches. Power cords are routed through cable management slots to keep them organized and prevent tangles. Each shelf comes with a numbered sticker for easy identification and is specially coated to help prevent device scratches and scuffs. The tower's 10-foot cord with NEMA 5-15P plug allows great flexibility in placing the unit near an AC wall outlet.
Secure the Tower to a Wall or Move Your Devices from Room to Room
Mount the charging station on a wall with the included brackets and user-supplied hardware. If you prefer the flexibility to roll the tower from one room to another, an optional caster kit (CSTCASTERKIT20, sold separately) includes four casters, mounting platform, handles and a locking rear door.
Tech Specs
| Depth | 22.2" |
|---|---|
| Width | 17.8" |
| Height | 52.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 20-Device AC Charging Station Tower for Chromebooks - Open Frame, White |
| Product Type | Cradle |
| Compatibility | <ul> <li>Google Chromebook Notebook</li> <li>Microsoft Surface Tablet PC</li> <li>Amazon Kindle E-reader</li> <li>Apple iPad Tablet PC</li> <li>Android Tablet PC</li> <li>Mobile Device</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Model | CST20AC |
| Device Supported | Tablet PC |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>20-Device AC Charging Station Tower for Chromebooks - Open Frame, White</li> <li>20 x Power Supply Shelves</li> <li>4 x Wall-mount Brackets</li> <li>2 x Keys</li> <li>Numbered Stickers</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Charging Capability | Yes |
| Weight (Approximate) | 87.56 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CST20AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


WHITE 16-DEVICE AC CHARGING STATION TOWER CHROMEBOOK OPEN FRAME
WHITE AC CHARGING STATION 40 DEVICE TOWER OPEN FRAME CHROMEBOOKS

32 PORT CHARGING STATION CART USB IPAD ANDROID TABLETS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.