WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 2TB 2400/2000MB/S 4X6 BOX
WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 2TB 2400/2000MB/S 4X6 BOX
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Proprietary host interface ensures reliable data transfer and enhanced performance, optimizing your device's efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Instant storage for uninterrupted victories
Expand your Xbox™ game collection by adding up to 2TB of space with the official Designed for Xbox-licensed WD_BLACK C50 Storage Expansion Card. Built with a super-speed NVMe™ SSD core, the WD_BLACK C50 leverages Xbox™ Velocity Architecture™ to deliver extremely fast, low-latency performance that emulates the console's internal SSD's. Enjoy a seamless gaming experience and switch instantly between multiple games with Quick Resume.
Officially Licensed Storage for Xbox™
Play effortlessly with full Xbox™ integration and enjoy gaming experiences that adhere fully to Microsoft's quality standards.
Space for Massive Games
With up to 2TB of storage, you have plenty of room to grow your game library and explore massive worlds.
Superspeed NVMe™ Core
Revolutionize your gaming experience with reduced wait times, fast responses, and full immersion.
Optimized for Xbox™
Xbox™ Velocity Architecture™ unlocks the full potential of the WD_BLACK C50, allowing it to achieve blazing-fast performance and seamless, high-speed access to your favorite games.
Quick Resume Support
The storage expansion card seamlessly integrates with your console's Quick Resume, enabling instant transition between multiple suspended games - so you can pick up exactly where you left off without delay.
1 Month Xbox™ Game Pass Ultimate
Enjoy hundreds of high-quality games on console, PC, and cloud. Play together with friends. Get premium member benefits.
1 Month Discord Nitro
Supercharge your community and gameplay with one month of Discord Nitro on us.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | WD |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | BLACK C50 Storage Expansion Card for Xbox - 2TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Compatibility | <p>Microsoft Xbox Series X|S™ consoles</p> |
| Product Model | WDBMPH0020BNC-WCSN |
| Host Interface | Proprietary |
| Product Family | Black C50 |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Series | C50 |
|---|---|
| Device Supported | Xbox |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Weight (Approximate) | 0.88 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBMPH0020BNC-WCSN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBSSD from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE and similar brands
EXTERNAL SSD E610 SKY BLUE KOLSCH HERMES II 4X6 BOX GLOBAL

SDSSDE61-8T00-G25 EXTERNAL SSD E61 KOLSCH 4X6 BOX GLOBAL
2.5IN USB3.0/2.0 SSD/HDD SATA III ENCLOSURE KIT
More from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE
Other products available from this brand

WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 512GB 2400/2000MB 4X6 GLOBE

500GB EXTERNAL SSD E610 KOLSCH CALYPSO 4X6 BOX

1TB EXTERNAL SSD E610 KOLSCH CALYPSO 4X6 BOX

WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 1TB 2400/2000MB 4X6 BOX GLOBAL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.