250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD
250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 250 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- USB 3.1 (Gen 2) Type C host interface ensures reliable data transfer and enhanced performance, optimizing your device's efficiency
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom 2.5" USB-C 3.1 External Portable SSDs offer high-density, portable storage in sleek, lightweight casing for easy data management whether you are at home, in the office or on the go. Our external hard drive solutions feature universal plug-and-play connectivity via USB 3.1 with a combined data and power cable so you can address your storage and backup demands anytime, anywhere without the hassle of installation.
Tech Specs
| Depth | 0.5" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Length | 5" |
| Brand Name | Axiom |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Product Name | 250GB - USB-C 3.1 Gen2 External Portable SSD Drive - USBC31SSD6E250-AX |
| Product Type | Solid State Drive |
| Compatibility | <ul><li>ASUS - EeeBox PC EB1037</li><li>ASUS - ExpertCenter PN64</li><li>ASUS - K550 Notebook K550CA-DH31T</li><li>ASUS - M32 Desktop M32AD</li><li>ASUS - M51 Desktop M51BC</li><li>ASUS - P10S WS Motherboard</li><li>ASUS - P550 Notebook P550CA</li><li>ASUS - P8B75-M LE</li><li>ASUS - ROG G11CD</li><li>ASUS - TUF Gaming A15</li><li>https://www.axiomupgrades.com/productdetail/usbc31ssd6e250-ax/#section3</li></ul> |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| Device Supported | Mac Pro |
Show all 17 specsShow fewer
| Storage Capacity | 250 GB |
|---|---|
| External Drive Type | Portable |
| Manufacturer Part Number | USBC31SSD6E250-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
| Operating System Compatibility | Windows |
Related Products
More in USBSSD from AXIOM and similar brands
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






