
250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD DRIVE M.2 NVME
250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD DRIVE M.2 NVME
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 250 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- The USB 3.1 (Gen 2) Type C interface ensures seamless data transfer and exceptional performance
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Solid State Drive features non-volatile memory, enhancing your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom Mini USB-C 3.1 Gen2 External Portable SSDs offer high-density, portable storage in sleek, lightweight casing for easy data management whether you are at home, in the office or on the go. Our external hard drive solutions feature universal plug-and-play connectivity via USB 3.1 with a combined data and power cable so you can address your storage and backup demands anytime, anywhere without the hassle of installation.
Tech Specs
| Width | 1.6" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 4.1" |
| Brand Name | Axiom |
| Drive Type | External |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Product Name | 250GB - USB-C 3.1 Gen2 External Portable M.2 SSD Drive - TAA Compliant |
| Product Type | Solid State Drive |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>250GB - USB-C 3.1 Gen2 External Portable M.2 SSD Drive - TAA Compliant</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB 3.1 Gen 2 10-Gbps Type-C/M to USB Type-A/M Data Cable</li></ul> |
Show all 18 specsShow fewer
| Storage Capacity | 250 GB |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Manufacturer Part Number | AXG103120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
| Operating System Compatibility | Windows |
Related Products
More in USBSSD from AXIOM and similar brands
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






