
WALL MOUNT BRACKET HOLDS GXT 2U UPS OR GXT EXT BATTERY CABINET
WALL MOUNT BRACKET HOLDS GXT 2U UPS OR GXT EXT BATTERY CABINET
Key Features
- Kit includes black steel bracket that allows wall mounting of 2U-sized UPS or battery cabinet
- Full line-up of accessories for cable management, airflow management, and support brackets
- Designed for Vertiv Liebert GXT2, GXT3 or GXT4 2U Size UPS, 500VA-3000VA
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This kit includes a steel bracket painted black that allows any Vertiv Liebert GXT2, GXT3 or GXT4 2U Size UPS, 500VA - 3000VA, or 2U Battery Cabinet to be mounted to a wall. One bracket kit is required for each UPS or Battery Cabinet. Hardware to mount brackets to UPS is supplied.
Tech Specs
| Depth | 20.30" |
|---|---|
| Width | 12.30" |
| Height | 8" |
| Brand Name | Vertiv Liebert |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | UPS Wall Mount Kit GXT 2U (WMBKT2U) |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <p>Vertiv Liebert GXT2, GXT3 or GXT4 2U Size UPS, 500VA-3000VA or 2U Battery Cabinet</p> |
| Product Color | Painted Black |
| Device Supported | Cabinet |
| Product Material | Steel |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | WMBKT2U |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Related Products
More in UPS-C from VERTIV-1 PHASE UPS and similar brands
More from VERTIV-1 PHASE UPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





