
120V 700VA 1KVA 1.5KVA 15A RT MICROPOD MAINTENANCE BYPASS
120V 700VA 1KVA 1.5KVA 15A RT MICROPOD MAINTENANCE BYPASS
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The MicroPOD allows you to manually transfer your connected equipment to utility power via a maintenance bypass switch, permitting scheduled maintenance or UPS replacement without power disruption. Transferring back to UPS power is just as easy just turn the switch to the indicated position and your load is protected by the UPS.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 17" |
| Height | 3.5" |
| Current | 12 A |
| Brand Name | Vertiv Liebert |
| Form Factor | Tower/Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Receptacles | NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | MicroPOD MBS MP2-115HW 2U Tower/Rack Mountable 12A 15 A |
| Product Type | Bypass Switch |
| Compatibility | <ul><li>UPS</li><li>700VA 1KVA 1.5KVA RT</li></ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Product Model | MP2-115HW |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Protection Type | Over Current |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Additional Information | <ul><li>Provides utility power to your attached equipment when switched to maintenance bypass mode</li><li>Allows UPS maintenance or replacement of the UPS without discontinuing power to critical equipment</li><li>Easily installed the UPS and utility power are both connected to the MicroPOD with the supplied cords</li><li>Rotary switch with indicators make the unit simple to operate</li><li>AC Input =Terminal Blocks. Recommended wire 14 AWG; accepts 8 AWG max.</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | MP2-115HW |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL 1778</li><li>c-UL</li><li>ISTA Procedure 1A</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Related Products
More in UPS-C from VERTIV-1 PHASE UPS and similar brands
More from VERTIV-1 PHASE UPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





