
VT4800 TB3/USBC DOCKING STATION
VT4800 TB3/USBC DOCKING STATION
Key Features
- Universal Compatibility for USB-C & TB3
- Supports up to 2 external displays
- 2x SuperSpeed USB 3.1 Ports
- 2x SuperSpeed USB 3.0 Ports
- 1x USB Type-C Port
- 1x Thunderbolt™ 3 Port
- Power Delivery up to 60W
- Kensington™ Security Lock Slot
- Enterprise Features: Wake on LAN, MAC Address Pass-Through, PXE Boot
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Increase productivity with our plug and play, power delivery docking station, the VisionTek VT4800 Thunderbolt™ 3 USB-C Docking Station with Power Delivery for Windows™ and Mac™ laptop systems. With a single USB-C or TB3 connection, you can connect up to two external monitors, transfer files and data at up to 10Gbps, play audio, charge mobile devices and your system.
- Universal Compatibility - Windows™ or Mac™, the VT4800 is compatible with USB-C and Thunderbolt™ 3 systems, making this the ideal docking station for mixed system environments.
- Connect Two External Displays - Increase productivity by expanding your workspace with up to two additional displays. DP 1.4 supports resolutions up to 4096 x 2160 @60Hz. Includes display support for HBR3(8.1GHz) that is backwards compatible with HBR2(5.4GHz) and HBR(2.7GHz). 8K resolution support for single external display connection, perfect for Dell 8K displays.
- Power Delivery up to 60W - Easily charge any Thunderbolt™ 3 or USB-C compatible laptop, mobile device or peripheral.
- Thunderbolt™ 3 Titan Ridge - Utilize the fastest port on the market today, making this dock an essential addition for multitasking.
- 9-in-1 Dock with 5 USB Ports - The VT4800 was designed to be compatible with as many systems as possible by including many of the most commonly needed ports in one dock.
- 2x DP ports let you connect two external displays to increase your system workspace.
- 2x USB 3.0 ports let you connect external storage, full size keyboard and mouse, or mobile devices while supporting data transfer rates of 5Gbps.
- 2x USB 3.1 ports provide even more peripheral connection options and support data transfer rates of 10Gbps.
- 1x USB-C port offers data transfer rates of up to 10Gbps.
- 1x Thunderbolt™ 3 port offers up to 60W of Power Delivery and data transfer rates of up to 40Gbps.
- Combination 3.5mm audio in/out port gives you a single connection option for music or video conference listening.
- RJ45Ethernet with 10/100/1000 Mbps support keeps you wired to the internet, avoiding Wi-Fi connection or security concerns.
Tech Specs
| Depth | 3.27" |
|---|---|
| Width | 8.27" |
| Height | 1.28" |
| Brand Name | VisionTek |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Package Type | Retail |
| Product Name | VT4800 Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | Thunderbolt 3 and USB-C Windows and Mac Systems |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Model | VT4800 |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>VT4800 Docking Station</li> <li>1 x 130W Power Adapter</li> <li>1 x Thunderbolt™ Cable (27.5"/.7m)</li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.1 Port |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | 901292 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTSTD from VISIONTEK and similar brands
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

