
USBC GIGABIT ENET ADAPT NETWORK ADAPT 1000GBPS 100GBPS 10GBPS
USBC GIGABIT ENET ADAPT NETWORK ADAPT 1000GBPS 100GBPS 10GBPS
Key Features
- Gigabit Transfer Speeds supports 10/100/1000 BASE-T performance.
- Plug and Play Design uses native driver support to allow quick connections with Windows, Mac and Chrome operating systems, and USB- powered to eliminate the need for an external power source.
- USB-C and Thunderbolt 3 Compatible to accommodate the latest laptops and evolving computing environments.
- Compact & Lightweight making it an ideal travel accessory for on-the-go professionals.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 4XEM USB-C to Gigabit Ethernet Adapter harnesses the speed and reliability of an Ethernet connection for the latest USB-C and Thunderbolt 3 devices. Simply plug in the adapter to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3 port, and the adapter will provide a stable wired connection to the Internet or Intranet. The 4XUSBCGIGABIT Ethernet Adapter is perfect for laptops without Ethernet ports, giving you the ability to securely transfer and download files with confidence.
Tech Specs
| Depth | 10" |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | 4XEM |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | USB-C to GB Ethernet Adapter |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Notebook |
Show all 25 specsShow fewer
| Application/Usage | Laptop |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interface/Port Details | 1 x 10/100/1000 BASE-T Ethernet (RJ-45) Female |
| Manufacturer Part Number | 4XUSBCGIGABIT |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Operating System Compatibility | Windows |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in GBE from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




