
USB3.1 TYPEC USBC HUB ETHERNET NETWORK LAN CARD ADAPTER
USB3.1 TYPEC USBC HUB ETHERNET NETWORK LAN CARD ADAPTER
Key Features
- Simply plug into any USB port and have an instant networking solution for your computer
- This single port gigabit Ethernet card enables you to connect your computer system to your existing network
- With the 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
- USB 3.0 and 1G high-speed transfers
- No drivers required
- High quality durable black housing
- Compact for easy travel
- Compatible with any USB-C enabled devices, including the new iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM'S USB-C to Gigabit Ethernet Adapter adds a single RJ45 Ethernet port to a USB-enabled computer system. It can also be used to with the new iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max to increase their internet connectivity. Offers full support for Gigabit network connections at full bandwidth when used with a USB-C Port. This compact USB-C network adapter is backward compatible with older USB 2.0/1.x computer systems, given a proper adapter. (speed limited by USB port speed).
No Ethernet port on board? No biggie. Use our high-quality USB-C adapter to connect to an Ethernet network for fast file sharing, printer access, broadband Internet hook up and more.
Tech Specs
| Depth | 10" |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | 4XEM |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | White |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | USB-C to Ethernet Adaptor |
| Product Type | Ethernet Card |
| Product Color | White |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Device Supported | Computer |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | 4XUSBCETHERNET |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in GBE from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





