
USB TO ETHERNET ADAPTER 3.0 GIGABIT RJ45 LAN NETWORK DONGLE
USB TO ETHERNET ADAPTER 3.0 GIGABIT RJ45 LAN NETWORK DONGLE
Key Features
- ADDED CONNECTIVITY: The USB to RJ45 adapter adds an RJ45 port to your computer allowing connections up to Gigabit Ethernet speeds. The USB-A interface is backward compatible with previous USB generations, and a wide range of devices
- USB NETWORK ADAPTER: This adapter offers compatibility with 10/100/1000 Mbps networks, major OS support for Windows, macOS, and Linux, clear diagnostic LEDs, and durable construction, all in a small and lightweight package
- OS COMPATIBILITY: This Ethernet adapter for laptop offers plug and play connectivity and is widely supported by Windows versions 7/8/10/Server, macOS 10.14/10.15/11.0/12.0, Linux distributions with kernel 4.11 to 5.9.16 LTS, and Chrome OS
- MINIMALIST DESIGN: The USB LAN adapter has a built-in 11.8in/300mm cable giving you additional reach and is conveniently self-powered via the USB port. This is a design that blends with most equipment and is compact to carry around
- SPECIFICATIONS: 1x USB 3.0/3.2 Gen1 Type-A 5 Gbps Port | 1x RJ45 | 3 Speeds 10/100/1000 Mbps | Realtek RT8153 | 9K Jumbo Frames | VLAN Tagging | Wake on LAN |Energy Efficient Ethernet (EEE) | USB Powered | Backed for 2-years |24x5 Free Lifetime Assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easily add a Gigabit network port to your computer through a USB 3.0/3.2 Gen 1 Type-A port. The RJ45 port supports multiple speeds (10/100/1000 Mbps) and is fully compatible with Cat5, Cat5e, Cat6, and Cat6a cabling. This is an ideal peripheral for newer laptops that don't have an Ethernet port anymore. With backward compatibility, add network capabilities to older computers or replace a non-working Ethernet port.
Access Gigabit Networks
The USB LAN adapter supports up to Gigabit speeds (1000 Mbps) when using a USB 3.2 Gen 1 or higher port. You can share and receive files over a network at a higher speed and stream content while reducing wait times and slowdowns.
Native Driver Support
Plug-and-play compatible, simply connect the network adapter into the USB Type-A port on your computer. The adapter's Realtek RTL8153 chipset provides native driver support in Windows, macOS, and Linux. Other features include VLAN tagging, Auto-MDIX, 9K jumbo frames, and full-duplex.
Compact and Minimalist Design
This portable USB Gigabit network adapter is the ideal accessory for laptops: light, portable, and with an unintrusive design. It's powered directly from the USB port making it easy to use when you're on the go. The cable is long enough (11.8 inches / 30 cm) to help with additional reach and flexibility.
The USB31000S2 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Depth | 0.9" |
|---|---|
| Width | 0.6" |
| Height | 7.7" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Chipset Model | RTL8153 |
| Product Color | Space Gray |
Show all 28 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
|---|---|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | Vietnam |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 0.50 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | USB31000S2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Linux 2.6.25 Torvalds |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENET from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






