USB CAR CHARGER DUAL-PORT 39W CHARGING USB-C 27W USB-A 12W
USB CAR CHARGER DUAL-PORT 39W CHARGING USB-C 27W USB-A 12W
Key Features
- 2-port USB charger connects to the 12V DC power outlet in your car, truck or SUV
- Ideal for charging smartphones, tablets, e-readers and notebooks while traveling
- Maximum charging power output of 39W: 27W USB-C and 12W USB-A
- Prevents overheating and overcharging to shield your essential device from damage
- USB-C Power Delivery 3.0 port charges up to 4x faster than conventional USB chargers
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
USB Car Charger Safely Charges 2 Mobile Devices in Your Vehicle Simultaneously
This dual-port USB car charger with Power Delivery (PD) 3.0 technology lets you quickly and safely charge two USB mobile devices at the same time. You and a passenger can connect your smartphones, tablets, notebooks or power banks, to name just a few compatible devices, to ensure satisfactory battery charge when you reach your destination.
A Combined 39W of Charging Power Feeds Your Power-Hungry Devices
When used together, the USB-C and USB-A ports support up to 39W of charging power. The fast-charging 27W (5V 3A or 9V 3A) USB-C PD 3.0 port keeps larger devices, such as your USB-C laptop, at capacity, while the smart-charging 12W (5V 2.4A) USB-A port reliably charges smartphones and tablets.
Plugs into the 12V DC Power Outlet in Your Vehicle
The compact charger connects to any standard 12V DC vehicle power outlet, such as the one on your dashboard. Just plug it in, and connect your devices' USB cables for fast, convenient mobile charging. An easy-to-see green LED indicates the charger is receiving power. The U280-C02-39W-1B is compatible with Apple (including iPhone), Android (including Samsung), Windows and Amazon devices with USB-A, USB-C or Thunderbolt 3 charging ports.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.3" |
| Width | 5.1" |
| Height | 2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U280-C02-39W-1B Auto Adapter |
| Product Type | Auto Adapter |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Color | Black |
| Product Model | U280-C02-39W-1B |
Show all 22 specsShow fewer
| Output Voltage | 9 V DC |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Output Power | 39 W |
| Weight (Approximate) | 1.06 oz |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U280-C02-39W-1B |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AMACCS from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
USB DUAL-PORT CAR CHARGER 5V WITH AUTOSENSING FAST CHARGING 4.8A
DC TO DUAL USB POWER ADAPTER 2.1A
DUAL USB CAR CHARGER CELLPHONE TABLET 5V 3.1A 15.5W LIGHTER SOCKET
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.