USB-C HUB WITH USB-A USB-C AND PD
USB-C HUB WITH USB-A USB-C AND PD
Key Features
- C2G USB-C Multiport Adapter Hub
- Compatible with USB-C 3.1 / and Thunderbolt 3 (TB3) Ports
- 2-Port USB-A USB / USBC to USB-C Dock
- Power delivery up to 100W
- USB-A 3.0
- Small, lightweight and portable
- Storage compartment for included USB-C
- C2G 1 Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The USB-C Hub with USB-A, USB-C and Power Delivery expands USB capabilities by providing two USB-A ports and two USB-C ports for connecting peripherals to a single USB-C port. This hub connects to a USB-C or Thunderbolt 3 enabled laptop, tablet, or desktop computer and features USB-C power delivery, making it ideal for charging mobile devices or transferring data while in the office or on the road. This hub is a perfect accessory for Apple, Microsoft Surface, and other leading laptops and tablets.
Small, lightweight and portable, the hub is easily stored in a laptop case or pocket. With a transfer rate up to 5Gbps, it is fully USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) compliant, backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices, and supports all USB peripherals, including keyboards and mice, smartphones, tablets, and other USB devices.
Deliver up to 100W of charging power to the connected device and transfer data up to 5Gbps when connected to the USB-C or USB-A ports.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 2.4" |
| Brand Name | C2G |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | USB C Multiport Adapter Hub - USB-A + USB-C - Power Delivery up to 100W |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type C |
| Country of Origin | China |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.13 oz |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | 26914 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in USBCON from LEGRAND AV - C2G and similar brands

4K HDMI HDBASET + RS232 AND IR WALL PLATE TRANSMITTER
4K HDMI HDBASET + RS232 AND IR TRANSMITTER TO RECEIVER

TRULINK USB 2.0 SUPERBOOSTER DONGLE KIT
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



