California Proposition 65 Warning
4K HDMI HDBASET + RS232 AND IR WALL PLATE TRANSMITTER
4K HDMI HDBASET + RS232 AND IR WALL PLATE TRANSMITTER
Key Features
- Video Extender Transmitter provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 230 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- 4K UHD graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Wall Plate form factor for added reliability and dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HDMI HDBaseT + RS232 and IR over Cat Extender Single Gang Wall Plate Transmitter - 4K 60Hz allows a 4K HDMI source to be extended up to 130ft to a 4K display using a single Cat6a Ethernet cable. This transmitter is an ideal part of an HDBaseT solution where HDMI video and audio in conference rooms, classrooms, lecture halls, and many other installation needs are far beyond the length limitations of standard HDMI cabling.
This transmitter extends HDMI over a single Cat5e, Cat6, or Cat6a network patch cable. Extend 4K HDMI up to 115 feet and 1080p up to 230 feet using a Cat5e or Cat6 cable. For longer 4K distances, extend 4K HDMI up to 130 feet using a Cat6a cable.
Note:Ensure a solid, reliable connection between the 4K HDMI HDBaseT Extender and critical equipment. We suggest using HDMI Cables with gripping connectors that provide greater port retention than standard HDMI connectors.
Note: Stranded Cat5e/6/6a patch cables may be used for HDMI extension applications up to 230ft. Shielded, solid conductor Cat6 or HDBaseT Certified Cat6a network cabling is recommended for applications where the category cable must be coiled, is run near other high-frequency signaling cables, or in high EMI/RFI environments.
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| Brand Name | C2G |
| Form Factor | Wall Plate |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | 1-Gang HDMI HDBaseT Wall Plate Transmitter, RS232, IR over Cat Extender |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Product Color | White |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Country of Origin | China |
| Transmitter Depth | 1.78" |
Show all 24 specsShow fewer
| Transmitter Width | 1.77" |
|---|---|
| Transmitter Height | 4.16" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | C2G30021 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in USBCON from LEGRAND AV - C2G and similar brands

USB-C HUB WITH USB-A USB-C AND PD
4K HDMI HDBASET + RS232 AND IR TRANSMITTER TO RECEIVER

TRULINK USB 2.0 SUPERBOOSTER DONGLE KIT
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



