
USB-C 6-IN-1 MULTIPORT HUB 4K60
USB-C 6-IN-1 MULTIPORT HUB 4K60
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- USB Type C host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Compact feature for maximum usage efficiency and convenience
- Portable mount Docking Station# is easier and convenient to carry with versatile usage
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- The HDMI supports digital audio/video output to a wide assortment of HD gadgets
- 3 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Innovative Design | Thoughtfully crafted.
Our seamlessly integrated docks, hubs, and adapters are thoughtfully crafted to elevate your workspace while maintaining a sleek and sophisticated aesthetic. From doubling as a laptop stand to incorporating a built-in power supply for reduced size, our products redefine versatility and style.
Performance | Unmatched performance.
We stay ahead by constantly innovating with the latest tech and listening to consumer feedback. Our rigorous compatibility tests span laptops, tablets, mobile devices, monitors, and peripherals, ensuring smooth integration into your setup.
Seamless single-cable solutions and port expansions make it easier to work, learn, create and game.
Safety and Reliability | Safe by design.
With FCC, CE, ETL and UL 60950* power supply safety certification, rest assured your devices are powered with utmost reliability.
We have numerous rounds of prototyping and stress tests which have brought added features such as UV protection and thermal control.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Width | 1.81" |
| Height | 0.63" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Cable Length | 8.30" |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Connect |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Name | Connect USB-C 6-in-1 Multiport Hub |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p><b>Compatible Devices:</b></p><ul><li>Apple Macbook Pro M3 14"</li><li>Apple Macbook Pro M3 16"</li><li>Chromebooks</li><li>Apple iMac</li><li>Apple iPad</li><li>USB-C Laptops</li></ul> |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Country of Origin | Vietnam |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C port |
| Memory Card Reader | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Brand Compatibility | Apple |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Memory Card Supported | SD |
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AVC008FQSGY-V2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | ChromeOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in USBCON from BELKIN and similar brands
More from BELKIN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




