
USB-C TO ENET ADAPTER 100W PD
USB-C TO ENET ADAPTER 100W PD
Key Features
- Ethernet Adapter effectively fulfills the requirement of high-performance computing and internet connectivity without increasing costs while also providing fast speed
- Simply plug into any USB port and have an instant networking solution for your computer
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C PD + Ethernet.
Gain an Ethernet port without losing a valuable USB-C port with our 2-in-1 solution. Access 100W of power to keep larger devices like laptops and tablets up and running.
Compact, portable design.
This USB-C Ethernet adapter's lightweight design makes it a convenient companion to have when you're on the go. It packs plenty of power plus access to a reliable high-speed internet connection into a manageable size.
Fast 1 Gb Ethernet.
Game, stream, and work at up to 1000Mbps internet speeds with a Gigabit Ethernet connection. Supporting 10/100/1000 Mbps for faster downloading and uploading so you save valuable time.
Charge up to 100W.
Charge host devices like laptops and tablets with up to 100W PD through USB-C ports. Take advantage of wattage to keep your workstation operating at peak power.
Tech Specs
| Depth | 6.8" |
|---|---|
| Width | 1.6" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | Belkin |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Connect |
| Product Name | Connect USB-C to Ethernet + Charge Adapter 100W |
| Product Type | Ethernet Adapter |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type C |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Family | Connect |
|---|---|
| Device Supported | Tablet |
| Application/Usage | Network |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Manufacturer Part Number | INC019btBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
Related Products
More in USB from BELKIN and similar brands
More from BELKIN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



