USB-C 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER
USB-C 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER
Key Features
- Connect a USB-C laptop to multiple devices
- Expands USB-C port into an HDMI port, 2 USB-A 3.0 BC1.2 ports, Gigabit Ethernet port, SD card reader, and USB-C PD port
- Power and charge high-power consumption devices like hard drives, phones, and tablets with the USB-A 3.0 BC1.2 ports
- Supports pass-through charging up to 100W
- Compact design gives easy mobility and reduces desktop clutter
- 5 Gbps of bandwidth for quick data transfer between computer and peripherals
- HDMI port supports up to 4K resolutions at 30Hz
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expand Your Laptop's Capabilities
Easily connect your laptop to multiple devices with our USB-C 6-in-1 Multiport Adapter. This all-in-one solution expands your computer's USB-C port into an HDMI port, 2 USB-A ports, Ethernet port, SD card reader, and USB-C PD port, giving you the ports newer laptops have eliminated in recent years. Plus, it supports pass-through charging up to 100W, eliminating the need to choose between port expansion and power. The slim, compact, and travel-ready design of our USB-C 6-in-1 Multiport Adapter is ideal for those who have multiple workstations or looking to declutter their desk. Supports 4K resolutions and up to 5 Gbps of bandwidth for fast data transfer between laptop and peripheral devices.
Power and Connect
Supports pass-through charging up to 100W (minus 12W for the adapter's operation*). Power your laptop without sacrificing power for port expansion.
Slim and Compact
Small, but powerful. This adapter's compact size makes it easy to move between workstations and takes up little desk space when in use.
Up To 5 Gbps Data Transfer
Turn up the bandwidth. Get up to 5 Gbps data transfer between your computer and peripheral devices with our USB-C 6-in-1 Multiport Adapter.
Get 4K Resolution
Get access to high-definition resolutions-up to 4K-through the dedicated HDMI port.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.63" |
| Width | 1.85" |
| Height | 4.61" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 5" |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Connect |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Name | Connect USB-C 6-in-1 Multiport Adapter |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <li>Apple Macbook Pro M3 14"</li><li>Apple Macbook Pro M3 16"</li><li>Apple iPad 4th gen</li><li>Apple MacBook Retina 12" (2015)</li><li>Apple MacBook Air 13" M1 (2020)</li><li>Apple MacBook Air 15" M2 (2023)</li><li>Apple MacBook Pro 13" (2020)</li><li>Apple MacBook Pro 13" M1 (2020)</li><li>Apple MacBook Pro 15" (2018)</li><li>Apple MacBook Pro 16" (2019)</li><li>Apple Macbook Pro 13" (2016)</li><li>Apple iPad 3rd gen</li><li>Apple iPad mini 6th Gen</li><li>Dell XPS 13"</li><li>Dell XPS 15"</li><li>Google Pixelbook</li><li>HP Envy 13</li><li>Apple iPad Air 4</li><li>Lenovo Chromebook</li><li>Lenovo ThinkPad X1 Carbon</li><li>Lenovo Yoga 730</li><li>Apple Mac mini M1 (2020)</li><li>Portege X30-E</li><li>Microsoft Surface Book 2</li><li>Microsoft Surface Book 3</li><li>Microsoft Surface Pro 7</li><li>Microsoft Surface Pro X</li> |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 6-in-1 |
| Memory Card Reader | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Brand Compatibility | |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 3.15 oz |
| Memory Card Supported | SD |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | AVC008BTSGY |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in B-CPNT from BELKIN and similar brands
More from BELKIN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





