
California Proposition 65 Warning
USB-BT500 BLUETOOTH 5.0 USB ULTRA SMALL DESIGN BWWBT2.1/3.X/
USB-BT500 BLUETOOTH 5.0 USB ULTRA SMALL DESIGN BWWBT2.1/3.X/
Key Features
- Bluetooth 5.0 for Faster, Further Coverage- Transfer data up to twice as fast as before, and with 4X the range in BLE
- Wireless Connection, free of limitation - Enables wireless communication with Bluetooth-enabled devices
- Full Compatibility - Backward compatible with Bluetooth®2.1/3.x/4.x
- Power Saving for Devices - Bluetooth Low Energy technology for energy-saving wireless connectivity
- Ultra-small Design - Highly portable and easy to use.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wireless Connection, Free of limitation
USB-BT500 is a Bluetooth Smart Ready USB adapter with new Bluetooth 5 capabilities. USB-BT500 enables wireless connectivity with a wide range of devices such as computers, printers, phones, headsets, speakers, keyboards, controllers, and more.
Instant Bluetooth Upgrade - 2X Faster and 4X Wider
Slot ASUS PCE-AX58BT into your PC for an instant upgrade to the latest Bluetooth 5.0 technology and enjoy up to 2X-faster transmit speeds and 4X-greater range. Enabling Bluetooth on your PC lets you enjoy the convenience and freedom of wireless connectivity with a wide range of devices, including speakers, headphones and game controllers.
Power Saving and Backward Compatibility
The ultra-small USB-BT500 comes with Bluetooth Low Energy (BLE) technology, which lets you enjoy energy-saving connectivity. In dual mode, USB-BT500 maintains full backward compatibility with Bluetooth 4.x, 3.x, and 2.1.
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 0.3" |
| Height | 0.7" |
| ISM Band | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | Bluetooth 5.0 USB Adapter |
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Product Model | USB-BT500 |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Device Supported | Speaker |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Switzerland |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Indoor Antenna Range | 32.8 ft |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Manufacturer Part Number | USB-BT500 |
| Wireless Transmission Speed | 3 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
Related Products
More in BLUET from ASUS - COMPONENTS and similar brands


BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
AIRFLY SE BLUETOOTH TRANSMITTER

BLUETOOTH AUDIO ADAPTER MAKE YOUR WIRED SPEAKERS BLUETOOTH
More from ASUS - COMPONENTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


