California Proposition 65 Warning
TOPSELLER 500E G4 N100 4GB 32GB CRM
TOPSELLER 500E G4 N100 4GB 32GB CRM
Key Features
- Intel N-Series processors enable notebooks to run everyday tasks efficiently with low power draw and extended battery life
- The 12.2" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 12 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- ChromeOS delivers fast access to web apps and Android tools, making it ideal for students, educators, and mobile-first professionals
- 4 GB memory effortlessly manages multiple programs simultaneously, delivering a smooth and hassle-free multitasking experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Meet our Lenovo Chromebooks | The computer built for the way you live, study, work and play
Lenovo Chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in virus protection, and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile, and simple.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.2" |
| Width | 11.3" |
| Wimax | No |
| Height | 0.74" |
| Chipset | Intel |
| Features | Low Blue Light |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 300 Nit |
| Drive Type | Flash |
| Color Gamut | 50% NTSC |
Show all 81 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 12.2" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | 500e Yoga Chromebook Gen 4 |
| Product Name | 500e Yoga Chromebook Gen 4 82W40009US |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Release Year | 2023 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Graphite Gray |
| Product Model | 82W40009US |
| Release Month | April |
| TCO Certified | Yes |
| Cover Material | Polycarbonate |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | N-Series |
| Product Family | 500e Yoga Chromebook Gen 4 |
| WWAN Supported | No |
| Network (RJ-45) | No |
| On-board Memory | 4 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | N100 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | ChromeOS |
| Package Contents | <li> 500e Yoga Chromebook Gen 4 82W40009US</li><li> AC Adapter</li> |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Flash Memory Type | eMMC 5.1 |
| Processor Threads | 4 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | No |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 82W40009US |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO CHROME and similar brands
500E G3 CELERON N4500 1.1G 4GB 32GB 11.6IN MT CHROME

LENOVO 300E G4 11.6IN HD TOUCH CHROME OS 0 BT 5.1 OR ABOVE MT7921

500E G4 N100 4GB 32GB CRM
More from LENOVO CHROME
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


