IDEAPAD SLIM 3 SNAPDRAGON X 2.97G 16GB 512GB SSD 15.3IN W11P64
IDEAPAD SLIM 3 SNAPDRAGON X 2.97G 16GB 512GB SSD 15.3IN W11P64
Key Features
- Optimized for Copilot+ PCs with 45 TOPS NPU, Snapdragon X processor enables responsive AI experiences and efficient on-device processing
- The 15.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Diverse styles, singular performance, Ideapad
Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.4" |
| Width | 13.5" |
| Height | 0.70" |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 6 MB |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 300 Nit |
Show all 87 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Copilot+ PC | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 15.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | IdeaPad |
| Product Name | IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3004TUS Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Snapdragon X X1-26-100 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Luna Gray |
| Product Model | 83N3004TUS |
| Battery Energy | 60 Wh |
| Cover Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Snapdragon X |
| Product Family | IdeaPad Slim 3 15Q8X10 |
| Product Series | Slim 3 15Q8X10 |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | 3 pin |
| Processor Model | X1-26-100 |
| Processor Speed | 2.97 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>IdeaPad Slim 3 15Q8X10 83N3004TUS Notebook</li><li>Lithium Ion Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| System Memory Speed | 8448 MHz |
| AC Adapter Frequency | 50 Hz |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Weight (Approximate) | 3.42 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 83N3004TUS |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Additional Warranty Information | <ul>1CourierCarryin</ul> |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from LENOVO IDEAPAD AND IDEACENTRE and similar brands
More from LENOVO IDEAPAD AND IDEACENTRE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


