
THINKSMART CAM
THINKSMART CAM
Key Features
- 30 fps frame rate reduces image flickering to its minimal and offers a fluid recording and display
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Companies around the world are facing the evolving challenge of connecting large, dispersed workforces. As some people return to the office and others choose to continue working from home, intelligent collaboration tools and accessories will become critical to their success.
When paired with a compute, such as ThinkSmart Hub or ThinkSmart Edition Tiny, or when used alone as a standard plug-and-play device, the new ThinkSmart Cam transforms meeting rooms into immersive, productive spaces where everyone feels as if they are in the same room. As an enterprise-grade AI smart camera designed with video collaboration in mind, ThinkSmart Cam is certified for compatibility with both Microsoft Teams Rooms and Zoom Rooms platforms.
Its high-resolution and wide field-of-view coupled with smart features, like auto-framing, auto-zoom, and whiteboard awareness, make ThinkSmart Cam the smart choice for easily and efficiently connecting today's workforces in the office and beyond.
Tech Specs
| Depth | 2.4" |
|---|---|
| Width | 4.1" |
| Height | 1.4" |
| Brand Name | Lenovo |
| Microphone | Yes |
| Cable Length | 4.13" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Package Type | Retail |
| Product Line | ThinkSmart |
| Product Name | ThinkSmart Cam |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
Show all 26 specsShow fewer
| Mounting Type | Bracket |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | 40CLTSCAM1 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Product Family | ThinkSmart |
| Device Supported | Video Conferencing System |
| Package Contents | <ul><li> ThinkSmart Cam</li><li> Mounting Bracket</li><li> 5m USB2.0 Cable</li></ul> |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Manufacturer Part Number | 40CLTSCAM1 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Field Of View (FOV) Angle | 125° |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
Related Products
More in WEBCAM from LENOVO SMART HUB TOP SELLER and similar brands
More from LENOVO SMART HUB TOP SELLER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





